Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że każda osoba, niezależnie od posiadanego statusu ubezpieczeniowego, ma mieć zagwarantowany dostęp do bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak informuje ministerstwo, zasadniczym celem projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i innych ustaw jest przywrócenie dotychczasowych zasad finansowania zakupu szczepionek. Od 2017 r. zakup szczepionek, przewidzianych do obowiązkowych szczepień, miał być finansowany nie przez Ministerstwo Zdrowia a przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak informuje resortu zdrowia, uzasadnieniem powrotu do zasad finansowania z budżetu państwa zakupu szczepionek w ramach programu obowiązkowych szczepień ochronnych jest przywrócenie zasady odpowiedzialności państwa za politykę zdrowotną, w tym w szczególności za prowadzenie działań profilaktycznych. Szczepienia ochronne stanowią element tej działalności i służą ochronie zdrowia publicznego, realizowanej przez państwo zgodnie z art. 68 Konstytucji RP.

Projekt ustawy ma również zagwarantowanie każdej osobie, która skorzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, (także nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej), że nie poniesie kosztów udzielonego jej świadczenia opieki zdrowotnej nawet w przypadku, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem jej prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.

- Gwarancja taka pozytywnie wpłynie na dostępność do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej i wyeliminuje sytuacje, w których pacjent nie skorzystał ze świadczeń z obawy przed poniesieniem kosztów - czytamy w uzasadnieniu.

Ponadto w projekcie ustawy przewidziano m.in. odstąpienie od obowiązku uiszczania przez osobę kosztów świadczeń i windykacji przez Fundusz należności z tego tytułu w przypadku, gdy jedyną przyczyną braku prawa do świadczeń był brak zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.


Więcej: legislacja.rcl.gov.pl