Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowano Zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy.
Celem programu pilotażowego jest poprawa jakości i efektywności leczenia poprzez praktyczne sprawdzenie sposobu organizacji opieki nad pacjentami po doświadczeniu traumy, w tym zapewnienie dedykowanych świadczeń zdrowotnych tej grupie świadczeniobiorców. Program stanowi odpowiedź na zaistniałą potrzebę związaną z trudnymi doświadczeniami z różnych obszarów: uczestnictwo w działaniach wojennych, doświadczenie uchodźcze, bycie ofiarą lub świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, uczestnictwo pośrednie lub bezpośrednie w wypadku komunikacyjnym czy innym zdarzeniu losowym, które wpłynęło na zdrowie psychiczne jednostki.
NFZ tłumaczy, że z uwagi na obecny brak poradni dedykowanych oddziaływaniom terapeutycznym skierowanych do osób z doświadczeniem traumy, konieczne jest przeprowadzenie programu pilotażowego aby umożliwić przetestowanie sposobu organizacji opieki dla tej grupy świadczeniobiorców.
Program pilotażowy realizowany będzie w latach 2023-2024 w 18 ośrodkach na obszarze całego kraju. Ze świadczeń podmiotów realizujących program pilotażowy skorzystać będą mogły osoby z rozpoznaniem F43 Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne lub F43 – z rozszerzeniami lub F.62.0 - Trwała zmiana osobowości po katastrofie, zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD – 10.
ZOBACZ: Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 27/2023/DSOZ
Źródło: NFZ
Komentarze
[ z 0]