Miasto Poznań planuje całodobowe, darmowe dyżury ginekologiczne dla kobiet pilnie potrzebujących pomocy. To odpowiedź prezydenta Jacka Jaśkowiaka na prace nad projektem zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych i masowy sprzeciw kobiet.
- Gdy potrzebna jest fachowa porada i pomoc, kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Przygotowujemy projekt 24-godzinnego dyżuru ginekologicznego. Poznaniankom, które z niego skorzystają, nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzieli koniecznej pomocy - napisał prezydent na Facebooku.
Jeżeli projekt poprą poznańscy radni, to całodobowe dyżury ginekologiczne w Poznaniu - na koszt miasta - ruszą we wrześniu. W planach jest też współpraca z aptekami, w których będzie można zrealizować wystawione przez ginekologa recepty.
Media donoszą, że podobny pomysł pojawił się również we Wrocławiu, gdzie Stowarzyszenie Nowy Wrocław złożyło wniosek do prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza o utworzenie całodobowego gabinetu ginekologicznego. Miałby on powstać w centrum miasta, przy funkcjonującej już placówce medycznej.
Komentarze
[ z 2]
Żadna z kobiet, które znam nie korzysta z wizyt u specjalisty ginekologa na NFZ. Niektóre nie ufają, inne nie chcą czekać w kolejkach. Myślę, że panuje przekonanie, że usługa refundowana jest gorsza niż pójście do ginekologa prywatnie. Kobiety są też wrażliwe na punkcie traktowania. Decydują się na poród w prywatnej klinice chociaż jest to mniej bezpieczne niż przyjęcie do dużego dobrze wyposażonego szpitala. Mam nadzieję, że całodobowe gabinety rzeczywiście się sprawdzą i pacjentki otrzymają niezbędną pomoc.
Jestem za ! W naszym kraju brakuje takich miejsc jak całodobowe gabinety ginekologiczne. Wiele osób bagatelizuje problemy kobiet , nie zdając sobie sprawy ile czasu zajmuje znalezienie odpowiedniego gabinetu i lekarza. Problemy ginekologiczne występują coraz częściej w naszej populacji i powinniśmy zapewniać wszystkim kobietom nieograniczony dostęp do opieki. Często na nocnych ostrych dyżurach nie znajdziemy lekarza ginekologia i kobiety w stanach nagłych muszą czekać na podstawową opiekę, która powinna być im zapewniona w takim zakresie jak np, opieka kardiologiczna, czy gastrologiczna.