Przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie zainaugurowali kampanię „Narodowy Kryzys Zdrowia”. Billboardy z napisem „Polska to chory kraj” zawisły na ulicach wielu polskich miast. Lekarze opublikowali manifest, w którym wskazują kierunki reformy systemu publicznej ochrony zdrowia. Jest on skierowany do obecnych posłów i senatorów oraz polityków kandydujących do parlamentu w nadchodzących wyborach.
- Kiedy politycy nad naszymi głowami uprawiają gry polityczne, w ochronie zdrowia jest dziś coraz gorzej, a sytuacja się pogarsza - powiedział w poniedziałek prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski. - My tak naprawdę zmuszeni przez system, poprzez pogarszającą się sytuację w ochronie zdrowia, ze smutkiem dziś musimy ogłosić narodowy kryzys zdrowia.(…) "Polska to chory kraj”, to nasza diagnoza, którą dziś stawiamy - mówił Jankowski.
Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie poinformował, że w akcję włączają się również m.in.: Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów, przedstawiciele samorządów farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich.
Organizatorzy akcji przygotowali 6 postulatów dotyczących poprawy jakości opieki zdrowotnej w Polsce:
- Osiągnięcie minimalnych publicznych nakładów na system ochrony zdrowia nie mniejszych niż 6,8% produktu krajowego brutto do końca roku 2021 oraz 9% PKB do końca 2030 r.
- Utworzenie wspólnego Ministerstwa Zdrowia i Polityki Społecznej już od nadchodzącej kadencji parlamentu.
- Podjęcie natychmiastowych działań prowadzących do osiągnięcia średnich wskaźników długości i jakości życia oraz wyleczalności z powodu chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych co najmniej na poziomie średniej Unii Europejskiej, nie później niż do 2024 r.
- Wprowadzenie maksymalnego czasu oczekiwania na pomoc lekarską lub badanie medyczne, określonego przez naukowców i lekarzy zajmujących się konkretnym zagadnieniem zdrowotnym.
- Zabezpieczenie miejsc opieki długoterminowej i geriatrii poprzez osiągnięcie średnich wskaźników Unii Europejskiej do 2024 r.
- Znacznie wyższy standard profilaktyki dziecięcej.
„Wybraliśmy sześć najważniejszych spraw, bez załatwienia których nie pójdziemy do przodu. Wyznaczone przez nas cele są policzalne a ich osiągnięcie łatwe do oceny w przyszłości. Już dziś musimy zabrać się do pracy, aby w wyznaczonym czasie móc powiedzieć, że zrealizowaliśmy pierwsze zadania. Jednak potrzeba do tego jedności. Zdrowie nie ma barw politycznych, dlatego oczekujemy deklaracji wszystkich partii, że tych sześć celów osiągniemy wspólnie, niezależnie od tego, kto będzie podejmował decyzje” - napisano w opublikowanym manifeście.
Podpisy pod Manifestem można złożyć na stronie polskatochorykraj.pl. Tam też można zobaczyć spot telewizyjny, który towarzyszy kampanii.
Komentarze
[ z 0]