Polska sztuczna kość najlepsza na świecie
10 lat temu rozpoczęły się prace nad polską sztuczną kością. Jest tak dobra, że specjalny materiał o niej zamówiła Agencja Reutera.
W 2010 roku naukowcy mieli już pewność, że udało im się wynaleźć biomateriał wyróżniający się wśród innych dostępnych materiałów kościozastępczych na świecie. Na razie jesteśmy liderem w tym obszarze.
Prace rozpoczęły się w 2004 roku na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Teraz współpracują przy nim badacze z AGH i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Po pięciu latach prac powstał materiał podobny do naszych kości. Bardzo innowacyjny surowiec jest doskonałym materiałem na bioimplanty. Nie powoduje zapaleń i nie jest odrzucany przez organizm. Po roku od wszczepienia staje się po prostu kością, bo dobrze „współpracuje” z komórkami organizmu.
- Opiera się na fosforanie wapnia, który jest składnikiem kości i koralowców – mówi prof. Grażyna Ginalska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, szefująca zespołowi, który wynalazł rewolucyjny twardy, biały kompozyt. - Nasz kostny materiał czasami wzbogacamy jonami magnezu. Ale nie tylko. Ze względu na to, że fosforan jest często stosowany jako zastępnik kości, postanowiliśmy go zmodyfikować, aby był „bardziej poręczny” chirurgicznie, to znaczy żeby łatwiej go było przycinać, nie był sypki, a za to giętki.
- Chodziło o to, aby go przekształcić w materiał bardziej poręczny. Dołożyłyśmy materiał polimerowy, cukrowy, który sprawił, że materiał stał się podobny do kości gąbczastej ludzkiej - wyjaśnia prof. Ginalska.
Powszechnie stosowany fosforan ma wady. Występuje jako granulaty lub nanoproszki, które wsypuje się w ubytek. - Nasz fosforan jest innym fosforanem niż to, co się powszechnie sprzedaje - mówi Gość Jedynki. - Wyszukałyśmy polimer, który nie powoduje stanów zapalnych. To polimer cukrowy, jest glukanem, produkowanym przez grzyby i bakterie. Pod wpływem wilgoci pęcznieje, zmienia swoje właściwości i staje się lepiszczem.
Polską sztuczną kość można też np. nasączyć antybiotykiem lub innym roztworem, na przykład substancjami wzrostowymi. Jest też rusztowaniem dla komórek organizmu, które chętnie się na nim „osiedlają”. - Według naszych badań nie jest odrzucany przez organizm, staje się po prostu częścią kości - dodaje badaczka.
W audycji o polskiej sztucznej kości i drodze, jaką muszą pokonać badacze, aby wynalazek był wykorzystywany w praktyce medycznej. Program przygotowała i prowadziła Dorota Truszczak.
Źródło: www.polskieradio.pl
Komentarze
[ z 3]
Fantastyczna wiadomość! Jestem dumny z naszych naukowców i z tego co udaje się im osiągać. Przecież nie możemy pozostawać obojętni na fakt, że w naszym kraju wcale nie dysponujemy na tyle dużymi funduszami, aby zapewnić naukowcom i badaczom dostateczny dostęp do środków finansowych na pokrycie kosztów wszystkich przydatnych dla nich sprzętów, czy zapewnić dostęp do najnowszych technologii. A jednak pomimo tego udaje się im realizować świetne projekty i nie tylko uzyskiwać w tym dobre rezultaty, ale jak widać również znacznie wyprzedzać naukowców czy projektodawców z innych państw. Jestem bardzo, bardzo dumny z tego, że projekt polaków został nie tylko doceniony i spotkał się z uznaniem, ale również znalazł swojego zagranicznego nabywce. Istnieje szansa, że dzięki temu zwiększy się finansowanie na dalsze prace i projekty tego zespoły polskich badaczy, a przez to będzie można mieć nadzieję, na dalsze postępy. Brawo! I czekamy na dalsze wyniki.
Jestem dumna z naszych rodaków kiedy czytam podobne wiadomości. Szkoda, że takie wiadomości są rozpowszechniane na portalach branżowych, ale brak nagłośnienia sprawy w szerszym gronie. Szkoda, naprawdę szkoda, bo wydaje mi się, że większa część narodu powinna się dowiedzieć jak zdolnych mamy fachowców z różnych dziedzin i jak fantastyczne są efekty ich pracy. Ja przynajmniej czuję się bardzo dumna z tego faktu i cieszę się, że to właśnie Polacy stworzyli kość, która w tym momencie doceniana jest na zachodzie przez wybitnych specjalistów i lekarzy, mających dostęp do zapewne droższych technologii.
Trudno jest mieć inna opinię i nie wychwalać naszych rodaków za osiągnięcie jakiego udało im się dokonać. To wspaniałe, że właśnie w naszym kraju zaprojektowano kość, która została uznana za najlepszą na świecie i dzięki temu pacjenci, którzy mają problemy ze zdrowiem wynikające właśnie z uszkodzenia elementów układu mięśniowo-szkieletowego będą mogli skorzystać z tego wynalazku i leczyć się w granicach kraju. Wydaje mi się, że powinniśmy być dumni z rodaków jeszcze zważywszy na bardzo ważny element. Mianowicie wydaje mi się, że przecież dostępność środków finansowych jaką mają do dyspozycji naukowcy i badacze w naszym kraju jest znacznie niższa od tej jaką dysponują osoby zatrudnione na uniwersytetach i w ośrodkach naukowych w innych krajach Europy Zachodniej. Pomimo tego to właśnie u nas udaje się osiągać tak znaczące osiągnięcia i wynajdować takie technologie w inżynierii medycznej, które cenione są na całym świecie. Świetna wiadomość i cieszę się, że możemy się pochwalić podobnymi osiągnięciami oraz być dumnymi z naszych naukowców dzięki którym udaje się to osiągać.