Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał 19 nowych aneksów do umów na świadczenie usług opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej.

„Od 1 kwietnia 2023 r. w województwie podlaskim mamy więcej placówek POZ realizujących opiekę koordynowaną. Świadczenia udzielane są już w 74 miejscach przez 71 placówek medycznych. To oznacza, że już 30% świadczeniodawców POZ z naszego regionu przystąpiło do tej formy opieki nad pacjentem. Jednym z efektów działań prowadzonych przez Podlaski Oddział NFZ wspólnie z lekarzami POZ z Porozumienia Zielonogórskiego jest np. zakontraktowanie opieki koordynowanej w dwóch placówkach w Suwałkach, gdzie dotychczas taka opieka nie była realizowana. Pacjenci z Suwałk świadczenia opieki koordynowanej otrzymają przy ul. Putry 9 a także przy ul. Waryńskiego 27 - powiedział Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

- Opieka koordynowana to proces a jej wdrożenie wymaga czasu. Placówki medyczne przystępują do niej dobrowolnie po zapewnieniu dostępu do badań, czy też personelu medycznego, jakim są lekarze specjalności, czy dietetycy. Liczę na to, że placówek medycznych POZ gotowych do realizacji opieki koordynowanej będzie przybywać w województwie podlaskim. Do naszego Oddziału NFZ cały czas wpływają nowe wnioski na realizację tej formy opieki - dodał Dyrektor Podlaskiego OW NFZ.

Konsultacje ze specjalistami i dodatkowe badania

Opieka koordynowana umożliwia pacjentowi z chorobą przewlekłą z zakresu: kardiologii, diabetologii, chorób płuc czy endokrynologii leczenie w jednym ośrodku u różnych specjalistów: kardiologa, diabetologa, endokrynologa czy pulmonologa. Lekarz POZ ma do dyspozycji szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych. W sytuacjach medycznie uzasadnionych będzie mógł zlecić pacjentom badania, które do tej pory były w zakresie kompetencji lekarza specjalisty, tj.:

– pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG,

– spirometria i spirometria z próbą rozkurczową,

– EKG wysiłkowe, Holter EKG (24, 48, 72 godz.), Holter RR (24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego),

– ECHO serca przezklatkowe,

– BNP (NT-pro-BNP),

– USG Doppler tętnic szyjnych,

– USG Doppler naczyń kończyn dolnych,

– albumina (stężenie albumin w moczu),

– UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu).

Wdrożenie opieki koordynowanej to proces

Wprowadzenie tego typu opieki jest dobrowolne. Zainteresowane przystąpieniem do koordynacji placówki POZ muszą się przygotować, spełnić warunki dotyczące zapewnienia dostępu do badań diagnostycznych, czy też personelu medycznego, jakim są lekarze określonych specjalności medycznych, czy też dietetycy. Nie bez znaczenia jest także funkcja koordynatora. Warto podkreślić, iż przychodnie POZ mogą w każdej chwili przystąpić do realizacji opieki koordynowanej u siebie. Nie ma określonych ram czasowych, w których placówki powinny występować do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną.

Koordynator jest przewodnikiem pacjenta

Rolą koordynatora w POZ jest wsparcie pacjentów w procesie leczenia. To wsparcie następuje poprzez:

– dbanie o lepszą komunikację na linii lekarz-pacjent,

– przekazywanie informacji pacjentom o kolejnych etapach leczenia (nie tylko w ramach POZ),

– wspomaganie organizacji leczenia w szczególności pacjentów z chorobami przewlekłymi,

– współpracę z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej.

Zadania koordynatora może realizować personel pracujący w placówce medycznej, czyli lekarz, pielęgniarka lub rejestratorka.


Źródło: Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia