Pod koniec roku szpitale wstrzymują przyjmowanie pacjentów na planowane zabiegi. W Krośnie i w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie ograniczono wszczepianie endoprotez. Są jednak też szpitale, w których nie ma mowy o limitowaniu przyjęć.

W tym roku na lecznictwo szpitalne w woj. podkarpackim było ponad 1,6 mld zł.

Żeby nie powiększać kwoty nadwykonań, dyrektorzy podejmują decyzje o ograniczeniu przyjęć planowych. Tak dzieje się np. w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie, gdzie ograniczono przyjęcia na ortopedii i laryngologii. Pacjenci , którzy mieli mieć wszczepiane endoprotezy w listopadzie i grudniu, są przesuwani na przyszły rok.

Jak zapowiada Marcin Paczosa, zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych, w grudniu szpital będzie musiał też wstrzymać przyjmowanie na planowe zabiegi na chirurgii. Ograniczenia obejmą także oddział reumatologii.

W Szpitalu Miejskim w Rzeszowie natomiast już we wrześniu zaczęto ograniczać zabiegi planowe na oddziałach urologii, ginekologii i ortopedii. Nie zostały one wstrzymane całkowicie ale, wykonywanych jest ich znacznie mniej. Także tu terminy są przesuwane na przyszły rok.

Nie ma natomiast mowy o ograniczaniu przyjęć w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym gdzie trafiają pacjenci przywożeni przez pogotowie oraz z SOR-u.

Na ortopedii zdecydowana większość pacjentów to poszkodowani w wypadkach. Są zwożeni z całego województwa. Szpital ma już 10 mln zł z tytułu nadwykonań, ale są to pieniądze wydane na pacjentów w stanach zagrożenia życia.



Źródło: www.rzeszow.gazeta.pl