10 października w Instytucie Tyflologicznym Polskiego Związku Niewidomych odbyła się konferencja pod wiele mówiącym tytułem „Pismo Braille’a – przeżytek czy konieczność”. Wydarzenie to było swego rodzaju odpowiedzią na coraz mniejszą popularność pisma punktowego wśród osób niewidomych oraz początkiem debaty społecznej na temat użyteczności pisma brajlowskiego we współczesnym świecie.
Cykl o Harrym Potterze ma 53 tomy, najdłuższy słownik języka angielskiego aż 145, a alfabet dla niewidomych wynalazł 16-letni chłopiec! To nie żadne rewolucje, ale ciekawostki o piśmie Braille’a – najpopularniejszym na świecie systemie stworzonym dla osób niewidomych.
Konferencję rozpoczęła Prezes PZN Anna Woźniak-Szymańska, która przypomniała, że od ponad 200 lat niewidomi na całym świecie korzystają z pisma punktowego stworzonego przez Louisa Braille’a. – Był to ogromny przełom w życiu tych osób na całym świecie. Dzięki tej technice mogły one tak naprawdę rozpocząć proces edukacji – uczyć się czytać, pisać, zdobywać wiedzę, a co za tym idzie – zawód, a następnie pracę – podkreśliła Woźniak-Szymańska.
W czasie konferencji przeprowadzono m.in. dyskusję panelową, w której udział wzięli: prof. Jadwiga Kuczyńska-Kwapisz, Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW, Monika Leszczyńska, specjalista z Departamentu Zwiększania Szans Edukacyjnych MEN, Tomasz Wojakowski, pracownik działu komunikacji społecznej PFRON, Monika Cieniewska, dyrektor działu Zbiorów dla Niewidomych w Głównej Bibliotece Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, Wiesław Pawłowski, Instruktor Brajla w Ośrodku Rehabilitacyjno-Leczniczym „Klimczok”, a także dr Małgorzata Paplińska, kierownik specjalności Tyflopedagogika w Instytucie Pedagogiki Specjalnej na APS. Dyskusję moderowała Dyrektor Małgorzata Pacholec.
Paneliści przedstawili swoje poglądy na temat pisma punktowego w świetle dziedzin, którymi się zajmują. Wniosek z każdej kolejnej wypowiedzi był jeden: że pismo punktowe, choć kosztowne, jest konieczne i można nauczyć się go w każdym wieku.
Pełną relację z konferencji można znaleźć na stronie internetowej Polskiego Związku Niewidomych.
Komentarze
[ z 0]