Technika ta ma zatrzymać objawy związane ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Operację przeprowadzono w Moorfields Eye Hospital w Londynie. W ciągu osiemnastu miesięcy podobnej procedurze poddanych zostanie kolejnych dziesięciu pacjentów.
Podczas zabiegu wykonuje się transplantację komórek oka nazywanych nabłonkiem barwnikowym siatkówki, który został wydzielony z komórek macierzystych i wyhodowany w laboratorium w postaci niewielkiego płata, który lekarze umieszczają za siatkówką.
Więcej: bham.pl
Komentarze
[ z 2]
Zwyrodnienie plamki żółtej to jedna z częstszych przyczyn utraty i upośledzenia wzroku w wieku starszym. Niestety często nie jesteśmy w stanie przywrócić pacjentom wzroku lub nawet zahamować proces jego utraty. Rozwój nowych technik daje nadzieje wielu pacjentom i znacząco poprawia jakość ich życia. Ciekawe jakie dokładnie są wyniki i rezultaty tego zabiegu. Komórki barwnikowe są ważne dla funkcji wzroku, ale to głównym miejscem percepcji i odbioru wrażeń wzrokowych są przecież czopki i pręciki.
To czy zabieg okaże się skuteczny będzie wiadomo dopiero w grudniu tego roku. Wtedy będzie już ostatecznie wiadomo czy pacjentka poddana zabiegowi odzyskała wzrok. Kobieta cierpiała na mokrą odmianę zwyrodnienia plamki żółtej, ale lekarze twierdzą iż przeszczepienie komórek barwnikowych siatkówki może być tez skuteczne w przypadku odmiany suchej choroby, która stanowi wiekszość przypadków zwyrodnienia plamki żółtej. Zabieg niesie ze sobą wiele potencjalnych korzyści. Z niecierpliwością będę oczekiwał rezultatów przeszczepu.