Dzięki współpracy polsko-ukraińskiej transplantolodzy Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wraz z dr Igorem Humennym – kardiochirurgiem i transplantologiem z Lwowa, wykonali z powodzeniem przeszczep płuc u ukraińskiej pacjentki.

Jak poinformowało Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, współpraca z dr Igorem Humennym, rozpoczęta wiele lat temu, zaowocowała wykonaniem pierwszej transplantacji płuc w Ukrainie we wrześniu 2021 roku, niestety wybuch wojny spowodował zamknięcie programów transplantacyjnych u naszych sąsiadów.

„Jesteśmy ogromnie dumni, że jako zabrzański ośrodek mogliśmy wziąć udział w zapoczątkowaniu rozwoju programu transplantacji płuc w Ukrainie” - czytamy na stronie internetowej SCCS.

„Poczynimy wszelkie starania, aby program transplantacji płuc w Ukrainie mógł rozwijać się równie szybko jak nasz zabrzański” – skomentował dr Maciej Urlik – Kierownik Programu Transplantacji płucw SCCS.

Przeprowadzona transplantacja płuc to kolejny krok milowy na drodze rozwoju zabrzańskiego programu przeszczepiania płuc u dzieci i dorosłych.

„Należy mieć na uwadze, że niektóre przeszczepy narządów u polskich pacjentów mogły się odbyć dzięki zgłoszonym dawcom pochodzenia ukraińskiego, u których śmierć nastąpiła na terytorium Polski” – podkreśla mgr Bogumiła Król – koordynator transplantacyjny w SCCS.

37-letnia pacjentka, matka dwójki dzieci, z rozpoznanym włóknieniem płuc i rozedmą, u której z powodzeniem wykonano transplantację płuc w sierpniu br. dzisiaj cieszy się drugim życiem i wraz z mężem może wrócić do domu, w którym czekają na nich stęsknione dzieci.

„Jest to sukces całego zespołu oddziału transplantacji płuc w SCCS, na który pracowali transplantolodzy, anestezjolodzy, koordynatorzy transplantacyjni, pielęgniarki, rehabilitanci oraz inny personel biorący udział w procesie przeszczepienia i opieki pooperacyjnej” – powiedział dr hab. Marek Ochman – Koordynator Oddziału Transplantacji Płuc w SCCS.


Źródło: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu