W szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu przeprowadzono pierwszą w Polsce operację z wykorzystaniem urządzenia do precyzyjnego obrazowania tkanek o nazwie EchoNavigaotr. Urządzenie pozwala lepiej wizualizować anatomię oraz przyspieszać i ułatwiać wykonywanie zabiegów.

Podczas I Edukacyjnego Spotkania Kardiochirurgicznego KARDIOREGIONALIA GRUDZIĄDZ 2015 została przeprowadzona operacja pokazowa zamknięcia uszka lewego przedsionka z użyciem pierwszego w Polsce urządzenia do precyzyjnego obrazowania tkanek o nazwie EchoNavigator.

Urządzenie zapewnia doskonałą wizualizację anatomii, dzięki czemu możliwe jest postawienie trafniejszej diagnozy i dobór odpowiedniego sposobu leczenia. System EchoNavigator automatycznie łączy funkcje obrazowania echo TEE i RTG w czasie rzeczywistym, co umożliwia intuicyjne i szybsze prowadzenie przyrządów w objętości 3D.

Jasna komunikacja i zrozumienie między echokardiografistą i kardiochirurgiem lub kardiologiem interwencyjnym, którzy tworzą Heart Team, podczas przeprowadzania zabiegu, są niezbędne do uzgodnienia sposobu jego wykonania. Automatyzując integrację obrazów echokardiograficznych i rentgenograficznych, system EchoNavigator przyspiesza ten proces, gwarantując jasność sytuacji i usprawniając współpracę zespołu pracowni. Lepsza współpraca może skutkować większą precyzją prowadzenia narzędzia, co pozwala uprościć zabieg.

O zaletach nowoczesnego systemu mogli przekonać się uczestnicy konferencji KARDIOREGIONALIA, której kluczowym elementem programu był zabieg pokazowy zamknięcia uszka lewego przedsionka przy użyciu systemu EchoNavigator firmy Philips. Od marca br. Szpital w Grudziądzu przeprowadził 25 takich zabiegów – wszystkie zakończyły się powodzeniem.

- Ogromne znaczenie miał fakt, że uczyliśmy się od początku na dobrym sprzęcie, wyposażonym w system echonawigacji. Podnosi to komfort pracy operatora, który, dzięki doskonałej jakości obrazowania, ma pewność, że przeprowadzaną procedurę wykonuje prawidłowo. Krótszy jest czas przeprowadzenia zabiegu, tym samym zmniejsza się ilość kontrastu i dawka promieniowania, któremu poddany jest nie tylko pacjent, ale i personel. Osobiście widzę duży potencjał do wykorzystania tego systemu. Na pewno będziemy szukali zastosowania echonawigacji w innych procedurach – mówi Wojciech Ogorzeja, ordynator Oddziału Kardiochirurgii w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu.

Dzięki temu, że zabiegi trwają krócej ośrodek jest w stanie wykonać je u większej ilości pacjentów, a tym samym skrócić czas oczekiwania oraz poprawić ich dostępność.

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu jest pierwszym w Polsce ośrodkiem posiadającym system echonawigacji.


Źródło: materiały prasowe