Lekarze Agata Chobot i Sławomir Rak oraz pielęgniarka Iga Maliszewska przedstawili na międzynarodowym forum International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD) informacje o pracach badawczych prowadzonych w ramach Kliniki Pediatrii UO i Oddziału Pediatrii USK w Opolu.

- Jedna z prezentowanych prac jest skutkiem współpracy z międzynarodową siecią SWEET i dotyczy dostępności opieki psychologicznej dla dzieci z cukrzycą typu 1 oraz korzyści wynikającej z dobrej dostępności do takiej opieki. Druga omawia przypadek rzadkich zmian skórnych jako powikłania cukrzycy typu 1 w tym wieku – mówi dr hab. n. med. Agata Chobot, profesor Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Kliniki i Oddziału Pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

ISPAD to jedno z najważniejszych światowych towarzystw naukowych zrzeszające osoby zajmujące się diabetologią dziecięcą (personel medyczny, osoby z cukrzycą i działające na rzecz dzieci z cukrzycą).

Dr hab. Agata Chobot w br. dołączyła do trzyosobowego grona liderów grupy młodych naukowców - lekarzy ISPAD JENIOUS. - W ramach sesji tej grupy wysłuchaliśmy wykładu, jak dobrze i krytycznie czytać prace naukowe i analizy statystyczne, przedstawiono dwie najlepsze propozycje projektów, które będą realizowane pod egidą JENIOUS, a najlepszą pracę doceniono nagrodą JENIOUS i jednej z największych i znaczących amerykańskiej organizacji pacjentów „Childern with Diabets” (childrenwithdiabetes.com) – relacjonuje prof. Chobot.

Pielęgniarka Iga Maliszewska, jako jedna z kilkunastu uczestników szkoły naukowej dla personelu nielekarskiego, pod okiem światowych ekspertów, pracuje nad projektem dotyczącym identyfikacji preferowanych miejsc wstrzyknięcia insuliny i umieszczania czujnika CGM (do kontroli poziomu cukru) u dzieci z cukrzycą typu 1. - Szukam odpowiedzi na pytanie, jak lepiej zapobiegać lipohipertrofii, czyli skórnym powikłaniom insulinoterapii - wyjaśnia.

I podkreśla, że o sukcesie szkoły, której obecnie jest członkiem (prowadzonej przez ISPAD od 2002 r.) świadczy systematyczny wzrost liczby zgłaszanych streszczeń poprzednich uczestników. - Uczymy się prowadzenia badań naukowych, metodologii, stawiania pytań badawczych oraz kompletowania potrzebnej literatury - wylicza.

Od 2 lat ośrodek diabetologii dziecięcej z USK należy do międzynarodowej sieci SWEET, skupiającej ok. 120 placówek z całego świata. Opolska lokuje się wśród tych o bardzo dobrych wynikach wyrównania glikemii swoich pacjentów.

Więcej informacji - tutaj.


Źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu