13 sierpnia w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie został przekazany do użytku nowoczesny sprzęt diagnostyczny, wykorzystywany do wczesnej i pogłębionej diagnostyki w chorobach płuc, w tym nowotworach oraz w precyzyjnej diagnostyce chorób alergicznych.
Nowy sprzęt to:
- Zestaw do ultrasonografii przezoskrzelowej EBUS - niespotykana wcześniej precyzja i dokładność uzyskiwanych wyników, małoinwazyjność, czyli brak konieczności przeprowadzania zabiegów inwazyjnych, takich jak wideotorakoskopia.
- System Phadia - w pełni zautomatyzowana diagnostyka laboratoryjna Dzięki niej możemy dokładnie diagnozować różne choroby alergiczne i monitorować ich przebieg.
- Cyfrowe RTG - to przede wszystkim najwyższa jakość obrazu rtg przy zmniejszonej dawce promieniowania i brak konieczności wykonywania badań powtórzonych.
- W pełni zautomatyzowana szafa do endoskopów i respirator.
Wartość zakupionego sprzętu to ponad 1.5 mln. zł. Środki z Unii Europejskiej to ok. jeden milion 200 tysięcy, Samorząd Województwa dofinansował zakup kwotą 300 tys. zł. Tym samym szpital realizował cześć zadania, w ramach którego powstaje Warmińsko-Mazurskie Centrum Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu Oddechowego.
Komentarze
[ z 7]
Zakup nowego specjalistycznego sprzętu dla szpitala pulmonologicznego w Olsztynie jest dla wszystkich bardzo dobra informacja. Na przestrzeni lat mieliśmy okazję dowiedzieć się że choroby płuc należą do grupy w której z roku na rok zwiększa się liczba chorych. Choroby płuc dotykają zarówno najmłodszych jak i najstarszych członków naszego społeczeństwa i są niestety bardzo niebezpieczne. Często prowadzą do śmierci, zyskały także miano cichego zabójcy. Są to dolegliwości ze strony układu oddechowego. Jak wiadomo płuca są narządem, dzięki któremu możemy oddychać i funkcjonować. Można je podzielić na różnego rodzaju typy .Najbardziej rozpowszechnioną i wycieńczającą chorobą płuc jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Regularne i wczesne badania płuc pomagają rozpoznać potencjalnie choroby płuc. Dlatego Dzięki wyposażeniu szpitala w najnowocześniejszy sprzęt każe będą w stanie wykrywać choroby płuc już na wczesnym ich etapy powstawania. Wiemy skąd się one biorą. A mianowicie problemy z płucami mogą pojawić się z bardzo wielu powodów. Najnowocześniejsze badania pozwalają nam poznać przyczynę powstania choroby . Tak więc czasem mają podłoże zapalne, niekiedy wywołują je czynniki środowiskowe czy choroba nowotworowa. Przyczyną problemu bywają także infekcje wirusowe, grzybicze lub bakteryjne o w których słyszy się coraz częściej. Takie modernizację szpitali i inwestowanie w nowoczesny sprzęt jest bardzo ważne gdyż chorych z roku na rok niestety przybywa a liczba zgonów niestety wywołana chorobami płuc też rośnie, dlatego powinno się robić wszystko w celu przeciwdziałania temu zjawisku.
Korzystanie ze środków unijnych w bardzo dużym stopniu przyczyniło się do poprawy sytuacji związanej ze sprzętem w wielu szpitalach. Spora suma pieniędzy przekazana Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Gruźlicy i Chorób Płuc na pewno przyczyni się do zwiększeniu możliwości świadczeń oferowanych przez tę placówkę. O EBUS słyszałem same pozytywne doniesienia. Wykorzystywany jest także do badania strun głosowych, pozwala na ocenę różnych narządów śródpiersia, a także przepływu naczyń dzięki wbudowanemu dopplerowi. Sama końcówka posiada bardzo małą średnicę co pozwala na w miarę przyjemne dla pacjenta badanie, a z drugiej strony pozwala dotrzeć w bardzo wąskie miejsca. Co ciekawe tym urządzeniem możliwe jest wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC) pod kontrolą ultrasonografii co pozwala na poszerzenie diagnostyki, która jest bezpieczna dzięki jednoczesnemu obrazowaniu. Jedynymi powikłaniami mogą być ból gardła, chrypka, krwawienie z dróg oddechowych. Rzadko może dojść do odmy opłucnowej. U pacjentów z astmą należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na możliwy skurcz oskrzeli. Badanie USG wewnątrzoskrzelowej jest bardzo przydatne podczas diagnostyki nowotworów płuc przebiegających z powiększeniem węzłów chłonnych śródpiersia. Zaopatrzenie w cyfrowe RTG coraz częściej staje się standardem w różnych ośrodkach. Zmniejszenie promieniowania jest dużo bardziej bezpieczne dla pacjenta jak i personelu. W dzisiejszych czasach coraz częściej z uwagi na zanieczyszczenia powietrza, głównie w okresie jesienno-zimowych dochodzić może schorzeń układu oddechowego. Pomimo licznych akcji w naszym kraju liczba osób palących papierosy spada stanowczo za wolno. Alergie to również w obecnych czasach coraz większy problem naszego społeczeństwa bo dotyka prawie 30 procent Polaków. Problemem może być często zbyt sterylne prowadzenie życia, co uniemożliwa kontakt naszego organizmu z różnymi obcymi antygenami powodując, że nasz układ odpornościowy nie działa na pełnych obrotach. Zaopatrzenie szpitala w Olsztynie w tego typu sprzęt na pewno korzystnie wpłynie na zdrowie jego pacjentów, ponieważ wczesna diagnostyka to zawsze większa szansa na wyleczenie.
Ma Pan wiele racji wspominając o wyposażeniu jaki został zakupiony do Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. Napisał Pan o urządzeniu EBUS oraz cyfrowym rentgenie. Poruszając temat alergii chciałbym dodatkowo napisać jeszcze o kolejnym urządzeniu, które pojawiło się w tej placówce, mianowcie Systemu Phadia. W obecnych czasach coraz większą liczbę osób dotyka problem alergii. Wielu moich znajomych nie jest jednak do końca pewna co jest u nich czynnikiem wywołującym nadwrażliwość.Problem jest ten dla nich bardzo uciążliwy ponieważ nie są w stanie określić jego źródła, przez co pojawiają się u nich różnego rodzaju odczyny alergiczne, w najmniej oczekiwanych, niekomfortowych sytuacjach. System ten umożliwia wykonywanie dokładnych i powtarzalnych testów alergologicznych. Jest on w pełni zautomatyzowany i pozwala na wykrywanie bardzo dużej liczby przeciwciał we krwi. Co ważne dzieje się to wszystko w bardzo krótkim czasie, a to często ma spore znaczenie. Może dzięki spora część pacjentów w końcu dowie się na co tak naprawdę są uczuleni i czego muszą unikać aby normalnie funkcjonować. Ciekawą funkcją tego urządzenie jest możliwość diagnostyki chorób autoimmunizacyjnych co w znacznym stopniu poszerza możliwości tego urządzenie, z którego będzie mogło skorzystać szersze grono pacjentów. Choroby te są coraz powszechniejsze w naszych czasach, a właściwa diagnostyka na pewno przyczyni się do opracowania konkretnych schematów postępowań. Obecnie z uwagi na to, że człowiek nie bardzo bierze sobie do serca to, aby dbać o środowisko, w tym wypadku powietrze osób dotkniętych chorobami układu oddechowego będzie sukcesywnie wzrastać. Stworzenie tak dobrze wyposażonych ośrodków jak ten pozwoli stworzyć warunki do lepszego i bardziej skutecznego leczenia. Oby takich miejsc z czasem przybywało. Ciekawy jestem jeszcze kiedy ostatecznie powstanie wspomniane Warmińsko-Mazurskie Centrum Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu Oddechowego? Czy ktoś coś może wie na ten temat?
Jest to bardzo dobra informacja. Kolejny raz pieniądze z Unii Europejskiej trafiają do służby zdrowia. Inwestycja w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie w sprzęt diagnostyczny jest bardzo trafna. Z roku na rok powstaje coraz więcej fabryk na ulicach jeździ coraz więcej samochodów, jakość powietrza jest coraz gorsza, co powoduje wzrost problemów z układem oddechowym. Jeszce kilka lat temu mało kto miał alergie. Teraz prawie wszyscy borykają się z tym problemem. Uporczywy kaszel, problemy z oddychaniem, katar to standard. Często ludzie nie wiedza co wywołuje u nich odczyny alergiczne. Dzięki inwestycji w sprzęt diagnostyczny będzie można szybciej i skuteczniej zdiagnozować przyczyny choroby, a żeby skutecznie leczyć niezbędna jest precyzyjna diagnostyka. Sprzęt zakupiony do tego szpitala jest bardzo wysokiej jakości z nowoczesnymi rozwiązaniami.
Doskonałe wieści ! Takie informacje bardzo cieszą i podnoszą na duchu. Modernizacja, czy doposażanie wojewódzkich szpitali wyjdzie wszystkim na dobre. Jak widać pieniądze z unijnego dofinansowania nie pójdą na marne. Pozyskana kwota pozwoli zaoszczędzić środki własne województwa. Nie tylko wymagane standardy, lecz przede wszystkim oczekiwania pacjentów, coraz lepsze warunki i opieka leczenia pacjentów w olsztyńskich wojewódzkim szpitalu są ważnym zobowiązaniem. Nowoczesne oddziały, sprzęt oraz profesjonalna kadra stawiają ten szpital pulmonologiczny w polskiej czołówce ośrodków zdrowia.Nowoczesny sprzęt i efektywne leczenie to przecież największy cel każdego szpitala. Misją każdego szpitala jest uwzględniając najnowsze osiągnięcia w medycynie ponad wszystko stawiać troskę o dobro pacjenta, a z dodatkowym, najnowocześniejszym sprzętem szpital w Olsztynie będzie miał tę możliwość. Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie jest specjalistycznym ośrodkiem, w którym diagnozowani i leczeni są pacjenci ze schorzeniami układu oddechowego – m.in. gruźlicy, nowotworów płuc, astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Dzięki podpisanej właśnie umowie placówka wyremontuje jedno z pięter i wyposaży w potrzebny sprzęt nowopowstający Warmińsko-Mazurski Ośrodek Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu Oddechowego. Koszt inwestycji to ponad 5 milionów złotych. Większość środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Resztę szpital dostanie z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego. W planach oprócz modernizacji budynku jest zakup podstawowego wyposażenia oddziału, sprzętu medycznego, aparatu EBUS oraz oprzyrządowania do diagnostyki bezdechu sennego. Zakończenie inwestycji planowane jest na kwiecień 2019 roku. Nie będzie wtedy w szpitalu miejsca, które nie przeszło modernizacji. Władze placówki chcą, by w przyszłości na bazie Zespołu funkcjonowało Warmińsko-Mazurskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii. O środki na oddział torakochirurgii i OIOM z blokiem operacyjnym szpital stara się w Ministerstwie Zdrowia oraz w Ministerstwie Rozwoju. I oby mu się udało !
Cieszę się, że to właśnie do Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie trafiły te nowoczesne urządzenia. Ostatnio było głośno o dofinansowaniach szczególnie dla oddziałów ortopedycznych i pediatrycznych, co oczywiście jest również ogromnym sukcesem. Mimo że gruźlica kojarzy nam się z zamierzchłymi czasami, to okazuje się, że problem wciąż jest aktualny. Zachorowalność i liczba zgonów z powodu gruźlicy w Europie spada. W Polsce zapadalność określa się jako niską, choć nie zbliża się ona do poziomu typowego dla fazy eliminacji choroby. Zapadalność na gruźlicę w Polsce wynosi 16,7 przypadków na 100 tys. ludności. W Polsce na gruźlicę chorują przede wszystkim osoby starsze, które z chorobą zetknęły się w młodości - ich zachorowanie ma związek z obniżeniem odporności w podeszłym wieku. Zachorowania u dzieci i młodzieży występują rzadko. (Ostatni raz zgony z powodu gruźlicy u osób poniżej 14 roku życia zanotowano w 2011 roku, kiedy zmarło troje dzieci). Właśnie dlatego cieszy mnie fakt, że to właśnie szpital zajmujący się chorobami układu oddechowemgo otrzymał wyżej wymienione maszyny.
Brawo Olsztyn ! Widać, że szpital nie boi się nowości. Nowe technologie będą służyć życiu i zdrowiu pacjenta. Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie wciąż się rozwija, bierze udział w różnego rodzaju projektach i dzięki temu coraz skuteczniej leczy swoich podopiecznych. Po pierwsze - system Ebus ! To najskuteczniejsza z mało inwazyjnych metod pobierania materiału do badania cytologicznego z węzłów chłonnych śródpiersia i wnęk płuca. Po zabiegu zostaje tylko małe miejsce po wkłuciu. Pacjent w sposób mało inwazyjny, bez otwierania mostka, może uzyskać rozpoznanie swej choroby. Badanie jest troszkę dłuższe niż zwykłe badanie endoskopowe, ale następnego dnia badany wychodzi do domu. To duża zmiana. Dalej jest tylko lepiej - Phadia. Phadia to możliwość oznaczenia rzadkich przeciwciał, a także ich komponentów. Dzięki temu systemowi możemy dokładnie diagnozować różne choroby alergiczne i monitorować ich przebieg, ale też — co szczególnie ważne — diagnozować stany zagrożenia życia, jakim są wstrząsy alergiczne po pokarmach i użądleniach. Centrum pulmonologiczne to niezwykle ważne miejsce na mapie potrzeb akurat tego, warmińskiego regionu. Wbrew ogólnemu poglądowi województwo warmińsko-mazurskie jest w najtrudniejszej sytuacji, jeśli chodzi o zachorowania na choroby układu oddechowego. Nie wynika to oczywiście z walorów przyrodniczych, jakimi dysponuje, ale z ogólnej sytuacji gospodarczej i często zbyt małej dbałości o zdrowie mieszkańców ; Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby takie dobrze wyposażone centrum mogło zacząć funkcjonować. Nowe aparaty będą służyły poprawie diagnostyki, a co za tym idzie także skuteczniejszej i szybszej terapii chorób płuc.