W woj. małopolskim wzrosła liczba zabiegów okulistycznych. Poprawę sytuacji zobrazowano na przykładzie Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Krakowie, który od lat świadczy usługi medyczne w zakresie okulistyki na najwyższym, światowym poziomie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu doświadczonych lekarzy i pielęgniarek oraz przy pomocy wysokiej jakości sprzętu medycznego, każdego roku tysiące Małopolan poddawanych jest specjalistycznym zabiegom ratującym ich wzrok. W trosce o zdrowie mieszkańców, placówka zwiększa i poszerza swoją ofertę, a co za tym idzie skraca kolejki oczekiwania na operacje.

W konferencji prasowej związanej z poprawą dostępności do świadczeń okulistycznych w Małopolsce wzięli udział: Marta Malec-Lech z ZWM, Ilona Pawlicka, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Krakowie oraz Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Wojewódzki Szpital Okulistyczny jest największym specjalistycznym ośrodkiem okulistycznym w regionie. Nasza placówka medyczna jest przygotowana do zwiększenia i poszerzenia oferty zabiegów oraz rozwijania form działalności w zależności od dynamiki potrzeb pojawiających się wśród mieszkańców, posiada bowiem nie tylko odpowiedni potencjał ludzki, ale także sprzętowy i organizacyjny. Jednostka ma do dyspozycji doskonały sprzęt i aparaturę medyczną niezbędną do udzielania świadczeń zdrowotnych na wysokim poziomie – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Najlepsza placówka okulistyczna w regionie

Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie świadczy usługi medyczne w zakresie okulistyki udzielając stacjonarnych i ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych oraz konsultacji. Specjalistyczne leczenie pacjentów z wadami wzroku i chorobami oczu prowadzone jest na światowym poziomie z zastosowaniem nowoczesnej diagnostyki i metod leczenia operacyjnego i zachowawczego oraz kompleksowej rehabilitacji.

>>>ZOBACZ TEŻ: Czwarta edycja ogólnopolskiej akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra

W szpitalu pracuje doświadczony, znakomicie wyszkolony personel medyczny stale współpracujący z innymi ośrodkami okulistycznymi w kraju. Szpital prowadzi także szkolenia lekarzy rezydentów z zakresu okulistyki oraz w ramach współpracy z Małopolską Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych organizuje kursy Pielęgniarstwa Transplantacyjnego oraz Pielęgniarstwa Operacyjnego. Współpracuje również z Zespołem Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w ramach kształcenia w zawodzie ortoptysty. Prowadzi także comiesięczne zebrania naukowe w celu podniesienia kwalifikacji personelu lekarskiego i pielęgniarskiego.

- W roku 2015 w tutejszym ośrodku wykonywano ok. 300 zabiegów miesięcznie, natomiast dziś liczba ta wzrosła do niemal 400. Szpital cieszy się bardzo dobrą opinią wśród pacjentów. Dzięki ich głosom zajął pierwsze miejsce w plebiscycie na "Najlepszy Szpital" oraz otrzymał wyróżnienie dla "Najlepszej Przychodni". W ostatnich latach działalność placówki zdecydowanie się poszerzyła. Warto tu wspomnieć chociażby o tym, że jako jedyny ośrodek w województwie wykonuje transplantacje w zakresie przeszczepów rogówki – mówi Marta Malec-Lech z ZWM.

Liczby mówią same za siebie

W obszarze usunięcia zaćmy placówka przeprowadza ok. 4 tys. operacji (20 proc. zabiegów w całym województwie). Obecnie terminy na ten zabieg wykonywane są w trybie pilnym do 6 miesięcy. Pozostali pacjenci zapisywani są na terminy w okolicach grudnia 2020 roku. Z kolei w celu usunięcia jaskry przeprowadza się ok. 300 zabiegów rocznie (co stanowi 18,7 proc.).

W zakresie AMD (leczenie neowaskularnej postaci zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem) wykonuje się rocznie 1,4 tys. iniekcji doszklistkowych (czyli 34 proc. tego typu zabiegów w całym regionie). Zwyrodnienie plamki to choroba, która stanowi najczęstszą przyczynę utraty wzroku u osób starszych. W Polsce na tę przypadłość cierpi ok. 140 tys. osób i co roku przybywa ok. 14 tys. nowych pacjentów. Skuteczną terapią w całej Polsce zostało objętych już ponad 21 tys. pacjentów powyżej 50 roku życia, zagrożonych nieodwracalną utratą wzroku. W tutejszym ośrodku ilość obecnie leczonych na tę przypadłość wynosi 306 osób.

>>>ZOBACZ TEŻ: Darmowy program do EDM

Z kolei w obszarze witrektomii przeprowadza się 300 zabiegów rocznie, co stanowi 70 proc. wszystkich tego typu zabiegów przeprowadzanych w Małopolsce. Ponadto w jednostce, jako jedynej w województwie, przeprowadzanych jest 25 przeszczepów rogówki.

Warto podkreślić, że przychodnia przyszpitalna udziela rocznie ok. 25 tys. porad. Korzystają z niej również najmłodsi pacjenci np. w zakresie obserwacji siatkówki u wcześniaków czy udrażnianiu dróg łzowych u niemowląt.

Zdecydowanie krótsze kolejki oczekiwania na zabieg

- Pięć lat temu okres oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy wynosił 2 lata i 6 miesięcy. Obecnie czas został skrócony do 11 miesięcy. A wszystko za sprawą zmiany zasad kwalifikacji do zabiegu, nielimitowanym finansowaniem operacji oraz zwiększeniem ilości wykonywanych zabiegów – dodaje Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Warto dodać, że aktualnie nastąpił spadek ilości oczekujących o 3 tys. osób w stosunku do roku 2017. Obecnie liczba oczekujących wynosi ponad 5 tys. pacjentów. Liczba ta, mimo iż wciąż duża, świadczy o zaufaniu pacjentów do placówki oraz o dobrej opinii w zakresie jakości wykonywanych operacji. Szpital jest bowiem największym i najbardziej prężnym specjalistycznym ośrodkiem okulistycznym w całym województwie małopolskim.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego