Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie ważne zmiany w programie lekowym B.113 dla pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN). Nowy projekt obejmuje kluczowe kwestie dotyczące możliwości zastosowania ketoanalogów aminokwasów u pacjentów również z BMI poza normą (BMI do 30 kg/m2) oraz z wyższym niż dotychczas poziomem białkomoczu (<2,0 g/g kreatyniny/dobę) i umożliwia udział w programie lekowym pacjentom z kontrolowaną cukrzycą.

Program lekowy ketoanalogami aminokwasów dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek jest realizowany w Polsce od marca 2021 roku. Jednakże, ze względów na wąskie kryteria dostępu, leczenie nie obejmowało znacznej grupy pacjentów. Zmiana kryteriów kwalifikacji, a co za tym idzie poszerzenie dostępu do programu lekowego dla chorych na przewlekłą chorobą nerek, to jedne z wielu postulatów skierowanych do Ministerstwa Zdrowia przez konsultanta krajowego w dziedzinie nefrologii prof. Ryszarda Gellerta, Stowarzyszenia Pacjentów „Moje Nerki” oraz ekspertów zrzeszonych podczas Konferencji NEFRO 2023 „Razem dla Nerek”.

„Wprowadzenie programu lekowego B.113 na listę refundacyjną to niewątpliwe ważna informacja dla pacjentów borykających się z przewlekłą chorobą nerek. To rozwiązanie przyniesie korzyści zarówno pacjentom, jak i systemowi opieki zdrowotnej. Nasz apel wskazujący potrzeby pacjentów nefrologicznych został dostrzeżony i wszelkie nasze postulaty sformułowane we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pacjentów Nefrologicznych zostały ujęte w nowym programie refundacyjnym na 2024 rok. Jest to dla nas wielki sukces” – komentuje prof. Rajmund Michalski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Moje Nerki”.

Kluczowe zmiany programu lekowego B.113, który będzie obowiązywał od stycznia 2024 roku:

  • Doprecyzowanie i poszerzenie zakresu BMI: 18-30 (poprzedni zapis – BMI według normy)
  • Zmiany w zakresie poziomu proterinurii <2/g kreatyniny (poprzedni zapis – proteinuria <1/g kreatyniny)
  • Poszerzenie zakresu dopuszczalnego spożycia białka: 0,8 – 0,4 g/kg mc /dobę (poprzedni zapis: 0,6 – 0,4 g/kg mc/dobę)
  • Źle kontrolowana cukrzyca – HBA 1c>7,5 % - jako jeden z parametrów wykluczających do kwalifikacji w programie (poprzedni zapis: cukrzyca)
  • Zmiana w zakresie monitorowania badań – zmniejszenie ilości badań wykonywanych co 30 dni przy zachowaniu konieczności konsultacji nefrologicznej i dietetycznej oraz badania krwi (zachowanie panelu badań wykonywanych co 90 dni)
  • Poprawa do stadium 3b i 3a – nie wyklucza możliwości kontynuowania terapii. Dopiero uzyskanie poprawy do stadium 2 lub 1 wg klasyfikacji KDIGO wiąże się z rezygnacją z terapii.

Warto przypomnieć, ze według zaleceń ekspertów dietoterapia w okresie leczenia zachowawczego, połączona z zastosowaniem ketoanalogów aminokwasów daje realną szansę na spowolnienie rozwoju choroby, a co się z tym wiąże umożliwia odroczenie dializoterapii oraz utrzymanie dobrej jakości życia pacjenta.

„Poszerzenie programu lekowego B.113 jest konieczne dla dobra pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Nasze starania spotkały się z pozytywną opinią AOTMiT i Ministerstwa Zdrowia. Osiągnęliśmy nasz cel, ponieważ od 1 stycznia wejdą w życie postulaty lekarzy, a oczekiwania pacjentów zostaną zaspokojone” – dodaje prof. Ryszard Gellert.


Źródło: informacja prasowa