Członkowie Naczelnej Rady Lekarskiej podczas posiedzenia w dniu 4 września br. wystosowali apel do posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dotyczący likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Swój sprzeciw wobec próby likwidacji NPOZP wyraził również Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

„Naczelna Rada Lekarska zwraca się do Pań Posłanek i Panów Posłów o głosowanie przeciwko rozwiązaniom proponowanym w projekcie ustawy o zdrowiu publicznym (druk nr 3675), dotyczącym likwidacji obecnego umocowania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego i przeniesienia do projektowanej ustawy o zdrowiu publicznym (art. 20 pkt 1 i 2 projektu).

Zastępowanie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego działaniami, które mają być określone w Narodowym Programie Zdrowia, utworzonym na podstawie projektowanej ustawy o zdrowiu publicznym, jest krokiem wstecz, obniża rolę programu i zawęzi zakres zadań realizowanych na jego podstawie. Obecnie Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego ma za zadanie kompleksową reformę opieki psychiatrycznej, począwszy od zadań profilaktycznych aż po organizację leczenia i rehabilitację. Natomiast w projektowanej wersji program obejmie tyko oddziaływania profilaktyczne, pomijając problem koniecznej reformy procesu organizacji leczenia i rehabilitacji osób chorych psychicznie.

Zdrowie psychiczne jest jednym z ważniejszych aspektów zdrowia w ogóle. Przez wiele lat temat osób cierpiących na zaburzenia psychiczne był marginalizowany, natomiast liczba osób cierpiących na różne zaburzenia psychiczne stale rośnie. Sprawy leczenia psychiatrycznego w połączeniu z promocją zdrowia psychicznego, przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu i zawodowemu osób chorych psychicznie oraz zapewnieniem wszechstronnej i powszechnie dostępnej opieki psychiatrycznej powinny być uregulowane i realizowane kompleksowo, a rozwiązania projektowane w ustawie o zdrowiu publicznym tego nie zapewnią.” - napisali w apelu lekarze z NRL.

Również Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, na zebraniu nadzwyczajnym w dniu 8.09.2015, dotyczącym oceny aktualnej sytuacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) wyraził sprzeciw wobec próby likwidacji NPOZP poprzez zapisy ustawy o Zdrowiu Publicznym (art. 20, pkt 1 i 2) i poinformował, iż oczekuje wniesienia odpowiednich zmian w projekcie ustawy przed głosowaniem sejmowym w dniu 9.09.2015. 

PTP poinformowało, iż Zarząd Główny w pełni popiera działania wszystkich środowisk działających na rzecz kontynuacji NPOZP, w tym stanowisko Rady ds. Zdrowia Psychicznego z dnia 7.09.2015. i oczekuje pilnego rozpoczęcia prac nad kontynuacją Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w latach 2016-2020, gwarantujących na poziomie ustawowym:
- kontynuację reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego, zmierzającej do zapewnienia kompleksowej opieki psychiatrycznej;
- zapewnienie reformie odpowiedniego poziomu finansowania NPOZP;
- ustanowienie podmiotu odpowiedzialnego za wdrożenie NPOZP.


Źródło: nil.org.pl/PTP