Kardiolodzy z Pracowni Hemodynamiki Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonali pierwsze w regionie zabiegi tzw. rotablacji. Operacje te przeprowadza się u osób z miażdżycą naczyń wieńcowych, w podeszłym wieku, z cukrzycą.

Doktor nauk medycznych Wojciech Gutkowski, szef Pracowni Hemodynamiki w WSzZ, pod kierownictwem którego wykonano pierwszą rotablację, tłumaczy, że zabieg polega na „przewiercaniu” specjalnym borem, poruszającym się z prędkością 120-140 tys. obrotów na minutę, twardej, zwapniałej blaszki miażdżycowej. Wojciech Gutkowski dodaje, że z uwagi na strukturę i twardość zmiany zwężającej światło naczynia wieńcowego, u części pacjentów, nie można zastosować zwykłych balonów angiplastycznych.

Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy szpitala, pierwsze 3 zabiegi rotablacji kardiolodzy ze Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonali u pacjentów powyżej 80. roku życia: dwóch mężczyzn i jednej kobiety. Aterektomie rotacyjne, czyli rotablacje są dedykowane właśnie szczególnie chorym w podeszłym wieku, cukrzykom. To osoby u których ewentualny zabieg kardiochirurgiczny wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Dotychczas chorzy tacy musieli poddawać się takim operacjom albo wyjeżdżać do ośrodków poza województwo świętokrzyskie.

W Pracowni Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach w ubiegłym roku wykonano łącznie ok. 5600 różnych procedur, w tym 2 tysiące koronarografii i około tysiąca angioplastyk wieńcowych.


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach