Lekarze z Kielc są także w czołówce krajowej pod względem przypadków zastosowania leczenia trombolitycznego, czyli sytuacji w których choremu z udarem podano dożylnie lek, który ma rozpuścić skrzeplinę.
Doktor Edyta Brelak, zastępca kierownika Świętokrzyskiego Centrum Neurologii wyjaśnia, że zastosowanie leczenia trombolitycznego, czyli podanie leku jest powszechnie stosowaną metodą leczenia udarów mózgu. W ten sposób można jednak leczyć jedynie osoby, które trafią do szpitala w tak zwanym „oknie czasowym”, czyli najpóźniej 4,5 godziny od wystąpienia udaru.
Świętokrzyskie Centrum Neurologii, także dzięki pogotowiu, które szybko dowozi chorych z udarem mózgu, przoduje w kraju pod względem liczby przypadków, w których podano lek trombolityczny. W 2014 roku metodę tą zastosowano u 152 pacjentów kieleckiego ośrodka, co stanowiło 17 procent wszystkich pacjentów przyjętych z udarem mózgu.
U pacjentów, u których po podaniu leku nie doszło do poprawy neurologicznej, bądź z różnych względów nie kwalifikują się do podania dożylnego leku, lekarze z Kielc stosują trombektomię.
To innowacyjna metoda leczenia udaru mózgu, które jest obecnie standardem tylko w Świętokrzyskim Centrum Neurologii WSzZ i Centrum Interwencji Terapii Ostrego Udaru Mózgu w Krakowie. W innych ośrodkach wykonywane są jedynie pojedyncze zabiegi.
- W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach trombektomia rozważana jest u każdego pacjenta, który trafia na Izbę Przyjęć z podejrzeniem zachorowania udarowego – zapewnia doktor Edyta Brelak. Jak dodaje, tę metodę leczenia można zastosować do 6 godzin od wystąpienia udaru mózgu.
Komentarze
[ z 1]
Tromboliza w przypadku udarów nie jest w Polsce rutynowo wykonywana, moim zdaniem z 3 przyczyn: wspomnianego już okna czasowego (jaki % pacjentów po udarze trafia w ciągu 4,5 godzin do specjalisty? Zapewniam, że znikomy, natomiast trombiliza dotętnicza chyba ma okno czasowe 6 h), wielu przeciwwskazań (mało który pacjent jest od nich wolny) oraz poważnych powikłan krwotocznych. Jeśli są ośrodki, które zdobywają co raz większe doświadczenie w leczeniu udarów trombolizą, to na pewno będą mieć najlepsze wyniki. Trombektomia też niestety nie jest wolna od poważnych powikłań, jak chociażby kolejny rozsiew materiału zatorowego.