24 lipca w Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.
Rozporządzenie obliguje lekarzy leczących pacjentów w poradniach specjalistycznych, którzy przekazują lekarzom POZ informacje o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach (w tym okresie ich stosowania i dawkowania) oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych, do włączenia kopii ww. informacji do dokumentacji wewnętrznej pacjenta lub dokonania w dokumentacji wpisu o wydaniu informacji, zawierającego jej dokładny opis.
Na mocy przepisów rozporządzenia ww. informacja, sporządzona przez lekarza specjalistę dla lekarza POZ, zostaje włączona do katalogu dokumentacji indywidualnej zewnętrznej.
Przypominamy, że obowiązek przekazania – nie rzadziej niż co 12 miesięcy – lekarzowi POZ takich informacji wynika z § 12 ust. 5 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81, poz. 484).
Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: www.mz.gov.pl
Komentarze
[ z 22]
a czy to przypadkiem nie przeczy temu co mówił jakieś pól roku temu pan MZ - że nie będą wymagane okresowe kwity od specjalistów
dokładnie, a jak pacjent się "zagapi" i od ostatniego zaświadczenia minie np. 12 miesięcy i tydzień (to też lekarz POZ za każdym razem musi sprawdzić ) to co ma płacić za leki 100% - a przecież wiadomo, że nie dostanie się do specjalisty z dnia na dzień! kolejny bezsens i działanie wbrew temu co było zapowiadane!
absur!przecież nie można się wyleczyć np. z cukrzycy -więc po co ten kwit co 12 miesięcy?
Przepisy takie obowiązywały od 2008 roku ale teraz jest to przepis obligatoryjny, zapewne beda kontrole:)) a do teraz (dokładnie do 8.08) był to tylko na papierze
jak to lekarz POZ bez zaświadczenie nie może wystawić recepty z refundacją. POZ - jest LEKARZEM! więc chyba wie co to choroba przewlekła i jak się ją leczy!
kolejne papierki! toniemy w nich, a przecież miało być tak pięknie. Wg ministra: sprawnie, szybko, większe uprawnienia itd.
spokojnie, to nie jest tak, że lekarz POZ nie może wypisać bez zaświadczenia, chodzi o to że to ma być dołączone do dokumentacji zewnętrznej. Mamy przecież ustawę refundacyjną i jak są wskazania do refundacji to lekarz POZ może normalnie wypisać receptę z refundacją
Dokładnie! dodano nowy rodzaj dokumentacji indywidualnej zewnętrznej o nazwie "Informacje dla lekarza kierującego/poz" -było już od 2008 ale teraz jest obligatoryjne i wprowadzono obowiązek zaznaczenia wydania tego dokumentu przez specjalistę.
z tego jeszcze może być cyrk, w sumie lekarzom POZ wiele to nie robi, bo najwyżej wypiszą receptę bez refundacji ale co z pacjentami? jak ktoś od lat dostaje leki refundowane a teraz nagle jak przegapi kwit - nie dostanie to się zrobi ciekawie, NFZ z MZ sami siebie mogą pogrążyć przez ciągle zmiany i wymysły
takie przepisy mamy od 6 lat,teraz dotyczą one tez sektora przychodni prywatnych. Kazdy specjalista musi wykonać w/w dokumentację