– Przyjęcie kryterium ostrości widzenia na poziomie 0,4 jako kwalifikacja do operacji zaćmy miałoby wpływ na działalność przedsiębiorców i pracowników – uważa Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Zdaniem wiceprezydenta Mądrali propozycja, która znalazła się w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, w nieuprawniony sposób zmniejszy dostępność leczenia, skazując pacjentów na leczenie finansowane z własnych środków. Poza tym istotnie obniży to komfort życia osób starszych, a w wielu przypadkach wręcz wykluczy ich z życia zawodowego, zwiększając koszty transferów socjalnych.

Wiceprezydent Pracodawców RP uzasadnia, że wiele osób posiadających prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, a zatem uprawnionych do uzyskania bezpłatnego świadczenia gwarantowanego w zakresie chirurgicznego usunięcia zaćmy, reprezentuje zawody, do których wykonywania konieczne jest posiadanie aktualnego okresowego badania lekarskiego. Wydaje je lekarz medycyny pracy, m.in. na podstawie poświadczenia przez okulistę zdolności do pracy, w tym ostrości wzroku do dali (z korekcją lub bez) w zakresach pomiędzy 0,5 a 0,8. Są to np.: zawodowi kierowcy, kierujący pojazdem samochodowym, podlegający Ustawie o transporcie drogowym; motorniczowie, pracujący na wysokości powyżej 3 metrów, zajmujący się monitoringiem prac wymagających szczególnej sprawności, np. przy obsłudze pulpitów sterowniczych, sygnalizatorów, w centrach kontroli; operatorzy sprzętu drogowego, budowlanego, robót ziemnych; operatorzy urządzeń podnośnikowych, obsługujący maszyny w ruchu i inne urządzenia grożące urazem, wykonujący pracę związaną z posługiwaniem się bronią.

W opinii wiceprezydenta Pracodawców RP projekt rozporządzenia ministra zdrowia pozbawia ich prawa do świadczenia gwarantowanego, a więc możliwości wykonywania dotychczasowej pracy. Zwiększa także koszty państwa (m.in. w zakresie wydatków na zasiłki dla bezrobotnych).

Andrzej Mądrala zwraca też uwagę na fakt, że przyjęcie kryterium ≤ 0,4 jest niezgodne z wiedzą medyczną z zakresu okulistyki. Towarzystwa naukowe na całym świecie w swoich standardach postępowania w zakresie kwalifikacji do chirurgicznego zabiegu usunięcia zaćmy stoją na stanowisku, iż ostrość wzroku nie może być jedynym kryterium. Dlatego też decyzja o zakwalifikowaniu do operacji powinna być podjęta przez lekarza na podstawie subiektywnej oceny pacjenta, dotyczącej odczuwania przez niego pogorszenia wzroku.


Źródło: www.podyplomie.pl