Nagroda im. Paula Ehrlicha i Ludwiga Darmstaedtera należy do najbardziej prestiżowych nagród naukowych w świecie medycyny. W tym roku przyznano ją biologowi Michaelowi Rethowi.


Opiewająca na 100 000 euro niemiecka nagroda naukowa im. Paula Ehrlicha i Ludwiga Darmstaedtera jest najwyższym niemieckim wyróżnieniem w dziedzinie medycyny.


Przyznawana jest od 1952 r., najczęściej za badania blisko związane z dziedzinami, którymi zajmował się zmarły 99 lat temu Paul Erich, tj. immunologią, onkologią, hematologią, mikrobiologią i chemioterapią. Wielu spośród laureatów tego wyróżnienia otrzymywało potem Nagrodę Nobla.


W tym roku, po raz pierwszy od 18 lat, nagrodę przyznano Niemcowi – Michaelowi Rethowi, profesorowi immunologii molekularnej na uniwersytecie Alberta-Ludwika we Fryburgu, za wykazanie, w jaki sposób limfocyty B pobudzane są do produkcji przeciwciał.


Reth uważa, że ludzie zapadają na wiele chorób (takich jak np. choroby autoimmunologiczne i niektóre nowotwory), dlatego że niewłaściwie działają wiążące antygeny receptory, obecne na powierzchni limfocytów B.


Paul Ehrlich (1854–1915) – niemiecki chemik i bakteriolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za rok 1908 za prace nad układem immunologicznym. Do jego najbardziej znanych osiągnięć zalicza się odkrycie salwarsanu – pierwszego w miarę skutecznego lekarstwa przeciwko kile. Ehrlich, jeszcze jako student, opracował w 1874 r. metodę barwienia rozmazów krwi barwnikami anilinowymi. W 1877 r. wyodrębnił w rozmazie krwi komórki zasadochłonne, kwasochłonne, a rok później obojętnochłonne oraz limfocyty.

 

Źródło: www.medexpress.pl