Zgodnie z artykułem w czasopiśmie medycznym "Pediatrics", leczenie makrolidami zakażenia Mycoplasma pneumoniae może, ale nie musi dać korzyści u dzieci z pozaszpitalnym zakażeniem dolnych dróg oddechowych (community-acquired lower respiratory tract infection (CA-LRTI)).
Naukowcy z Kliniki Pediatrycznej Uniwersytetu w Rochester przeprowadzili przegląd systematyczny i metaanalizę opublikowanych artykułów dotyczących obserwacyjnych i randomizowanych badań porównujących makrolidy, tetracyklinę lub antybiotyki z grupy chinolonów o spektrum działania dla M. pneumoniae z placebo lub innymi antybiotykami, których spektrum aktywności nie obejmowało M. pneumoniae u dzieci w wieku poniżej 18 lat, u których stwierdzono pozaszpitalne zakażenie dolnych dróg oddechowych (ang. Community Acquired Lower Respiratory Truct Infections; CA-LRTI).
Naukowcy zidentyfikowali 17 badań z udziałem 4294 pacjentów. Wybrano 9 badań (723 pacjentów) wystarczająco szczegółowych, aby porównać leczenie antybiotykami obejmującymi i nieobejmującymi swym spektrum działania M. pneumoniae u dzieci z CA-LRTI. Spośród tych 9 badań, w prawie wszystkich nie znaleziono żadnych potencjalnych korzyści klinicznych, a w tych, które sugerowały spadek statystycznego czasu trwania gorączki, spadek był "niekoniecznie istotny klinicznie", piszą naukowcy.
Przeprowadzili metaanalizy 5 randomizowanych badań kontrolowanych i w 4 z tych badań nie znaleziono korzyści z leczenia infekcji M. pneumoniae. Metaanaliza "sugeruje niewielką korzyść z leczenia pacjentów z CA-LRTI wtórnego do M. pneumoniae", piszą naukowcy. Jednak podkreślić trzeba, że faworyzowanie terapii farmakologicznej wynikało głównie z jednego randomizowanego badania, w którym zbadano efekty leczenia makrolidami włączonymi do terapii u dzieci z infekcjami górnych dróg oddechowych.
"Nasz przegląd systematyczny dostarcza wystarczających dowodów na poparcie wniosków na temat skuteczności leczenia makrolidami CA-LRTI spowodowanego M. pneumoniae u dzieci", podsumowują naukowcy. Wzywają do dalszych prac z wysokiej jakości badaniami prospektywnymi, które dotyczą potencjalnych czynników zakłócających, mieszanych zakażeń czy czasu interwencji oraz warunków przeprowadzania badań. W towarzyszącym artykule wstępnym naukowcy z Oddziału Pulmonologii Pediatrycznej i z Kliniki Pediatrycznej w Miller School of Medicine University of Miami na Florydzie piszą, że ustalenie parametrów takich badań byłoby "rzeczywiście kolosalnym przedsięwzięciem. "
U dzieci z zakażeniami M. pneumoniae "najczęściej dochodzi do samowyleczenia, i trudno jest ocenić, w jaki sposób interwencja farmakologiczna lub czas jej wdrożenia w przebiegu zakażenia mogą być istotne przy badaniu wyniku terapii."
Naukowcy podkreślają, że nowe badanie poddaje wątpliwość zasadność antybiotykoterapii w CA-LRTI wtórnego do zakażenia M. pneumoniae, ale nie dostarcza wskazówek dla lekarzy w codziennej praktyce. "W żaden sposób nie powinno być to interpretowane jako dowód przeciwko wykorzystaniu makrolidów (lub innych właściwych) antybiotyków stosowanych w dobrej wierze w przypadku zapalenia płuc spowodowanego zakażeniem M. pneumoniae."
Źródło: medscape.com
Komentarze
[ z 0]