Liczba wykonywanych za granicą w ramach dyrektywy transgranicznej zabiegów usunięcia zaćmy w 2018 roku (15.170) to zaledwie 4,8 proc. w odniesieniu do liczby wykonywanych zabiegów w Polsce (314.841). Prowadzone wcześniej działania mające na celu zmniejszenie czasu oczekiwania na zabieg pozwoliły na zmniejszenie kosztów leczenia za granicą o 7 proc. - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.
NFZ poinformował, że na podstawie decyzji Ministra Zdrowia o bezlimitowym (od 1 kwietnia br.) finansowaniu zabiegów usunięcia zaćmy, już po pierwszych dwóch miesiącach odnotowano znaczący wzrost (o 11 proc.) liczby wykonanych w polskich placówkach zabiegów. Zgodnie z zapowiedzią, OW NFZ w lipcu br. podpiszą aneksy do umów zwiększające kontrakty placówek adekwatnie do wartości wykonanych świadczeń.
- Obecnie OW NFZ podjęły działania mające na celu informowanie pacjentów oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy o znacznie krótszych terminach operacji w innych placówkach znajdujących się w pobliżu miejsca zamieszkania - poinformował Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Centrali NFZ.
Komentarze
[ z 0]