Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło ósmą edycję konkursu w ramach programu Lider, którego celem jest aktywizacja środowiska młodych naukowców i wspieranie ich rozwoju. Za otrzymane finansowanie laureaci będą mogli realizować swoje innowacyjne projekty i zarządzać własnym zespołem badawczym.
Wśród laureatów konkursu, którzy otrzymają najwyższe, wynoszące 1,2 mln zł, dofinansowanie swoich badań znalazła się dr Katarzyna Marzec z Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków. Uznanie zyskał jej projekt badawczy "Diagnostyka zmian biochemicznych w ludzkich koncentratach krwinek czerwonych (KKCz) z zastosowaniem spektroskopii oscylacyjnej".
Niewiele mniejsze wsparcie (w wysokości 1 199 625 zł) uzyskał dr Marcin Magierowski z UJ Collegium Medicum na projekt "Nowe pochodne niesteroidowych leków przeciwzapalnych uwalniające siarkowodór w leczeniu oraz prewencji schorzeń błony śluzowej przełyku".
Udział w programie Lider daje młodym naukowcom szansę, by prowadzić własny projekt badawczy i zarządzać zespołem naukowców. Jednocześnie program stymuluje współpracę młodych naukowców z przedsiębiorstwami, a także mobilność uczonych wewnątrz sektora nauki oraz pomiędzy nauką i przemysłem. W ósmej edycji programu dofinansowanie otrzymają 34 projekty, których łączna kwota dofinansowania wynosi ponad 39 mln 150 tys. zł.
Komentarze
[ z 1]
Ogromnie cieszę się za każdym razem kiedy czytam podobne doniesienia ze świata nauki i polskiego szkolnictwa wyższego. To jest bardzo potrzebne, aby wspierać środowiska naukowców, zwłaszcza tych najmłodszych, którzy jeszcze nie mieli okazji wykazać się przed światem i pokazać, że ich badania mają sens i że mogą coś zmienić w ogólnie przyjętej rzeczywistości lub w wiedzy medycznej. Wnieść coś do świata nauki. Naukowcy w większości krajów świata, a przynajmniej u nas wcale nie mają łatwej drogi do niesienia kaganka oświaty i do odkrywania nowych. Ci którym raz się udało mogą mieć łatwiej. Ale ci, którzy jeszcze nie poczynili żadnego odkrycia, a już na pewno nie żadne znaczące mają o wiele mniejsze szanse, aby wykazać się w świecie naukowym i pozyskać granty. Zwłaszcza od instytucji komercyjnych. Dlatego też ważne jest, aby również państwo wzięło na siebie przynajmniej część odpowiedzialności za ich działania i postarało się o dotacje na rozwój badań.