W niedzielę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Radiologii. W tym roku - jak wskazują specjaliści tej dziedziny medycyny - święto jest także okazją do podkreślenia roli radiologii w walce z pandemią koronawirusa, która wiele zmieniła w systemie pracy zakładów diagnostyki obrazowej.

"Badania rentgenowskie, radiogram klatki piersiowej czy tomografia komputerowa, są niezwykle ważnym elementem kompleksowej diagnostyki zarażonego pacjenta i oceny jego stanu zdrowia. Procedury te wymagają bezpośredniego kontaktu technika, a czasem również pielęgniarki, z chorym pacjentem" - wyjaśnia szefowa Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Ilona Warkocz.

Gliwicki szpital jest jednym z ośrodków od dawna zaangażowanych w walkę z COVID-19. "Codziennej pracy personelu towarzyszy ogromny stres oraz wysiłek fizyczny, m.in. związany ze stosowaniem żmudnych procedur epidemiologicznych oraz noszeniem strojów ochronnych" - wskazała radiolog.

Międzynarodowy Dzień Radiologii nieprzypadkowo obchodzony jest 8 listopada - tego dnia 1895 roku Wilhelm Conrad Roentgen odkrył istnienie promieniowania, rozpoczynając nową dziedzinę medycyny. Dokonany dzięki temu odkryciu postęp w szybkim i skutecznym obrazowaniu ciała człowieka spowodował przełom w profilaktyce oraz leczeniu wielu chorób. Radiologia stała się jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny.

"Dzień Radiologii to okazja, by ją promować i pokazywać jej wielkie znaczenie we współczesnej medycynie. Ale to również okazja, by zwrócić uwagę na rolę radiologii - także w walce z pandemią, która zmieniła bardzo dużo w systemie pracy zakładów diagnostyki obrazowej" - powiedziała Ilona Warkocz, przypominając, iż wiele badań wskazuje na związek pomiędzy występowaniem charakterystycznych zmian w obrazach tomografii komputerowej klatki piersiowej z zakażeniem SARS-CoV-2.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Najczęstszymi objawami u pacjentów cierpiących z powodu COVI-19 są gorączka, kaszel oraz duszność, jednak u wielu osób zakażenie ma przebieg bezobjawowy lub łagodny. W postaciach cięższych, w płucach występują zmiany o typie zapalenia śródmiąższowego. W najcięższych przypadkach dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej, a następnie do niewydolności wielonarządowej i zgonu.

Personel medyczny, pracując bezpośrednio z poddawanym badaniom pacjentem, musi zachować wszelkie środki ostrożności oraz stosować procedury epidemiologiczne. To praca w stresie i napięciu, potęgowanym przez wysiłek i zmęczenie. Dzień Radiologii - jak podkreśla szefowa gliwickiego Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Miejskiego nr 4 - to także okazja do podziękowań dla wszystkich związanych zawodowo z radiologią: lekarzy, techników elektroradiologii, personelu pomocniczego, rejestratorek i sekretarek medycznych oraz informatyków medycznych, bez których nowoczesne zakłady diagnostyki obrazowej nie mogłyby działać.(PAP)


Źródło: PAP