Psycholodzy z Uniwersytetu SWPS pracują nad projektem „Med-Stres" - dostępnym online programem szkoleniowo-terapeutycznym, przeznaczonym dla pracowników służby zdrowia. Do testów programu zapraszają lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych. Rejestracja ruszyła 8 października.
Pracownicy służby zdrowia są narażeni na wysoki poziom stresu. Aż 70 proc. z nich doświadczyło osobiście lub obserwowało u osób w swoim otoczeniu zawodowym jego negatywne skutki w postaci dolegliwości emocjonalnych i zdrowotnych - informuje Uniwersytet SWPS w przesłanym komunikacie.
Tymczasem, dobre samopoczucie osób wykonujących zawody medyczne jest ważne nie tylko dla nich samych, ich współpracowników oraz rodzin, ale także dla pacjentów. Psycholodzy z Uniwersytetu SWPS opracowali więc projekt „Med-Stres: Internetowy Program Przeciwdziałania Stresowi Zawodowemu wśród Personelu Medycznego”, aby wesprzeć tę grupę zawodową w radzeniu sobie ze stresem w pracy i przeciwdziałać jego negatywnym konsekwencjom, takim jak depresja i wypalenie zawodowe.
"Med-stres" to program szkoleniowo-terapeutyczny, który będzie działał na specjalnej platformie internetowej i będzie dostępny wyłącznie online. Korzystać z niego można będzie z dowolnego miejsca i o dowolnej porze dnia. Na program składa się szereg interaktywnych ćwiczeń, które powstały w oparciu o najnowszą wiedzę psychologiczną i z wykorzystaniem technik poznawczo-behawioralnych, które często stosowane są w psychologicznych interwencjach internetowych.
Badacze zamierzają wybrać najskuteczniejszy z kilku możliwych wariantów programu, które będą różniły się rodzajem wzmacnianych zasobów psychologicznych lub kolejnością ćwiczeń, a w konsekwencji czasem trwania - odpowiednio 3 lub 6 tygodni.
„Do udziału w badaniu zapraszamy przedstawicieli zawodów medycznych, takich jak lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Uczestnicy zostaną losowo podzieleni na cztery grupy odpowiadające czterem wariantom programu” – tłumaczy cytowana w przesłanym komunikacie dr Ewelina Smoktunowicz, psycholog z Uniwersytetu SWPS i kierownik projektu realizującego program Med-Stres.
Przypisanie do jednego z nich odbędzie się losowo. Udział w badaniu, poza korzystaniem z samego programu, wiąże się z wypełnianiem kwestionariuszy psychologicznych, mierzących między innymi stres zawodowy. O ich uzupełnienie uczestnicy będą proszeni czterokrotnie: przed rozpoczęciem programu, tuż po jego zakończeniu, a także 6 i 12 miesięcy od jego rozpoczęcia. Tylko dzięki zebraniu tych odpowiedzi, badacze będą w stanie sprawdzić długofalową skuteczność ćwiczeń, a także wybrać najbardziej optymalny ich wariant. Najskuteczniejszy z testowanych wariantów będzie mógł być wykorzystywany przez instytucje związane z opieką medyczną w celu prewencji i redukcji stresu zawodowego wśród personelu.
Niezależnie od wariantu, dostęp do programu Med-Stres jest bezpłatny. Rejestracja do programu ruszyła 8 października. Aby do niego dołączyć, wystarczy zarejestrować się na stronie medstres.pl. Potrzebny jest wyłącznie adres e-mail, na który uczestnicy będą co tydzień otrzymywać informację o dostępnych nowych ćwiczeniach. Przed rejestracją niezbędne jest zapoznanie się z procedurą i udzielenie zgody na udział, wszystkie szczegóły znajdują się na stronie rejestracyjnej.
Psycholodzy wykorzystują nowe technologie do profesjonalnej pomocy psychologicznej w coraz większej liczbie obszarów. Obecnie dzięki oddziaływaniom online można m.in. budować pewność siebie u pacjentów w trudnej sytuacji życiowej, ułatwiać radzenie sobie ze stresem w pracy i wspierać osoby cierpiące na depresję, zaburzenia lękowe, ataki paniki czy problemy z odżywianiem. Skuteczność interwencji internetowych - jak informują specjaliści Uniwersytetu SWPS - jest na tyle wysoka, że w niektórych krajach, np. Holandii i Wielkiej Brytanii pomoc psychologiczna online, zarówno w formie profilaktyki, jak i terapii jest refundowana z budżetu państwa. Rekomenduje się ją jako równorzędną z metodami tradycyjnymi.
„Dzięki oddziaływaniom psychologicznym przekazanym za pośrednictwem internetu dostęp do skutecznej pomocy może uzyskać więcej osób, często przy niższych kosztach, a co więcej w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza dla grup zawodowych o znacznym obciążeniu pracą” – mówi dr Ewelina Smoktunowicz.
Program opracowano przy współudziale zarówno doświadczonych terapeutów jak i czołowych światowych badaczy w zakresie e-zdrowia psychicznego, w efekcie współpracy Uniwersytetu SWPS, Uniwersytetu w Linkoping oraz Uniwersytetu Sztokholmskiego. Projekt koordynowany jest przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Jego finansowanie zapewnia Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Komentarze
[ z 0]