Badania prowadzone przez grupę naukowców z Vanderbilt University doprowadziły do identyfikacji receptorów kannabinoidowych, których pobudzenie odpowiada za przeciwlękowe działanie marihuany. Receptory te zidentyfikowano w centralnej części jądra migdałowatego. Naukowcy swą pracę skupili również na mechanizmie wydzielania endogennych kannabinoidów, które odpowiedzialne są za działanie przeciwbólowe i przeciwlękowe.
W celu dokładnej analizy budowy, w badaniach wykorzystano przeciwciała o wysokim powinowactwie do specyficznych struktur receptorów kannabinoidowych , których zastosowanie pozwala na przeprowadzenie identyfikacji za pomocą różnorodnych metod , a także mikroskopii elektronowej, dzięki której możliwa była szczegółowa wizualizacja pojedynczych synaps między komórkami nerwowymi .
Pobudzenie receptorów kannabinoidowych przez endogenne kannabinoidy syntetyzowane w mózgu pod wpływem bodźca nerwowego, prowadzi do powstania działania przeciwbólowego, oraz jak wykazano- przeciwlękowego. Przewlekły lub silny stres może zaburzyć produkcję tych związków, przez co możemy odczuwać większy lęk. Stymulacja receptorów przez egzogenne związki zawarte m.in. w marihuanie wywołuje podobny do endogennych cząstek efekt. Jednak zbyt częste jej stosowanie może powodować zmniejszenie ilości receptorów, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia reakcji przeciwlękowej i potrzeby zapalenia kolejnej porcji narkotyku.
Przeprowadzone badania miały na celu ocenę wpływu marihuany na aktywność układu receptorów, oraz próbę wyjaśnienia mechanizmu uzależnienia, które dotyczy najczęściej osób w młodym wieku.
[Science Daily]
Komentarze
[ z 0]