Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia dot. dynamiki zobowiązań szpitali, Lubuskie zajmuje ostatnie miejsce w Polsce w tym zakresie.
W Lubuskiem funkcjonują 4 jednostki ochrony zdrowia przekształcone w spółki: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Lubuski Szpital Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu, Wojewódzki Szpital Kliniczny w Zielonej Górze oraz Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie. Wszystkie jednostki, zgodnie zobowiązującymi przepisami przedstawiły zarządowi województwa sprawozdania finansowe za rok 2016. Wynik finansowy netto wszystkich spółek szpitalnych podlegających samorządowi województwa wyniósł 2 mln zł. Najwyższy osiągnął szpital kliniczny w Zielonej Górze – 991 tys. zł.
Przekształcone szpitale realizują świadczenia medyczne w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zatem każdy ubezpieczony pacjent jest leczony za darmo. Dodatkowo może też świadczyć usługi komercyjne. Wszystkie przekształcone jednostki prężnie się rozwijają: poprawiają diagnostykę, standardy leczenia, a co najważniejsze osiągają coraz lepsze wyniki finansowe.
Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia dotyczących dynamiki zobowiązań szpitali, Lubuskie zajmuje ostatnie miejsce w Polsce w tym zakresie, czyli placówki tego regionu osiągają najlepsze wyniki. To pokazuje, że działania samorządu województwa przynoszą efekty. Największym sukcesem jest oddłużenie szpitala w Gorzowie Wlkp.
- To sukces na skalę krajową – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. - Spółka nie tylko się bilansuje, ale przede wszystkim ma zysk.
Komentarze
[ z 3]
Przekształcenie w szpitala w spółkę jak widać niesie ze sobą wiele korzyści. Oby tak dalej. Najważniejsze jest dobro pacjentów. Oddłużenie szpitala jest rzeczywiście ogromnym sukcesem.
Nieczęsto słyszy się tak dobre wiadomości odnośnie finansowania szpitali.
To prawda, zwykle mamy do czynienia z odwrotną sytuacją, ale teraz cieszmy się sukcesem szpitali. Mam nadzieję, że jednym z wielu.