Samorząd Województwa Lubelskiego podsumował wyniki Programu profilaktyki raka skóry, który realizowany był w roku 2021 roku przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Lublinie (WOMP).
Samorząd Województwa Lubelskiego, wychodząc naprzeciw potrzebom zdrowotnym mieszkańców, od lat uczestniczy w kreowaniu regionalnej polityki zdrowotnej, finansuje szereg programów profilaktycznych wśród, których jest Program profilaktyki raka skóry dla mieszkańców województwa lubelskiego na lata 2018-2021.
– Nowotwory skóry to najliczniejsza grupa nowotworów złośliwych, która zajmuje pierwsze miejsce w statystykach onkologicznych. Biorąc pod uwagę płeć, problem dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, jednak jak pokazują dane liczba zachorowań wciąż wzrasta. Dlatego w trosce o mieszkańców naszego województwa stawiamy na profilaktykę – powiedział Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
– W Polsce, co roku notujemy kilkanaście tysięcy nowych zachorowań na raka skóry. Te przypadki, ze względu na późne rozpoznanie, mają gorsze rokowania. Chcemy zachęcić do udziału w programach profilaktycznych, bo to właśnie dzięki nim szanse na wyleczenie znacząco wzrastają – dodała Dyrektor WOMP w Lublinie dr Anna Rutczyńska-Rumińska.
Program profilaktyki raka skóry dla mieszkańców województwa lubelskiego na lata 2018-2021 obejmował swoimi działaniami populację pełnoletnich mieszkańców województwa lubelskiego, zarówno pracujących, uczących się, jak i emerytów, rencistów, czy bezrobotnych. W programie uczestniczyły 1802 osoby.
W ramach I etapu realizowane były działania edukacyjne, które miały na celu rozpowszechnienie informacji dotyczących nowotworów skóry (szczególnie czerniaka), czynników ryzyka (w tym promieniowania UV), niepokojących objawów i podkreślenia roli samoobserwacji.
W II etapie uczestnicy mieli możliwość skorzystania z badania dermatologicznego z oceną dermatoskopową znamion. W ramach badania, każdy uczestnik miał wykonywaną dermatoskopię, tj. nieinwazyjne badanie mikroskopowe powierzchni skóry.
W wyniku przeprowadzonych badań w 44 przypadkach zaistniało podejrzenie czerniaka (2,44%), u 10 osób zaistniało podejrzenie innych nowotworów złośliwych skóry, w tym raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego.
Komentarze
[ z 2]
Z pewnością profilaktyka ma istotne znaczenie w walce z licznymi chorobami, także z nowotworami skóry. Warto wspomnieć, że co roku w licznych miejscowościach wypoczynkowych przeprowadzane są akcje z udziałem specjalistów, na których można zbadać swoje znamiona z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Wydaje mi się, że jest to dobry, pierwszy krok, aby z czasem tego rodzaju badania stały się rutyną i były wykonywane regularnie w gabinetach lekarskich. Ochrona przeciwsłoneczna często jest bagatelizowana, a ludzie zwyczajnie nie mają odpowiedniej świadomości, że narażenie na działanie promieni słonecznych, które często prowadzą do poparzeń słonecznych sprawiają, że ryzyko rozwoju na przykład czerniaka wzrasta kilkukrotnie.
Nowotwory skóry będą stawać się coraz częstszym problemem. Na przestrzeni lat da się odczuć, że do powierzchni Ziemi dociera większa ilość promieni słonecznych, a wraz z nim szkodliwego promieniowania, które przyczynia się, że w komórkach w naszej skórze dochodzi do niebezpiecznych mutacji, które w konsekwencji mogą przyczynić się do rozwoju nowotworu złośliwych skóry. Tak jak wspomniał użytkownik powyżej. Wciąż zbyt rzadko stosowane są kremy z filtrem. Należy pamiętać, że stosowanie ich zalecane jest nie tylko w okresie letnim. Odpowiednia profilaktyka odnośnie skóry znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju czerniaka, jednak należy stosować kremy dobrej jakości, tak aby ta ochrona była jak najlepszej jakości.