LSD potencjalnym lekiem anksjolitycznym?
Czasopismo The Journal of Nervous and Mental Disease opublikowało niedawno pierwsze badanie dotyczące potencjalnego wpływu terapeutycznego LSD u ludzi.
LSD to dietyloamid kwasu lizergowego o właściwościach psychoaktywnych. Kontrolowane badanie z podwójną ślepą próbą, zostało przeprowadzone w Szwajcarii pod kierownictwem psychiatry Peter’a Gasser. W czasie trwania badania analizowano wpływ LSD na 12 nieuleczalnie chorych pacjentów (głównie z zaawansowaną postacią nowotworu).
Początkowo ośmiu pacjentów otrzymywało 200 mikrogramów substancji, a pozostali 20 mikrogramów. Po dwóch sesjach terapeutycznych trwających od 2 do 3 tygodni, odnotowano w grupie „pełnej” dawki zmniejszenie lęku o 20% (wyniki te uzyskano na podstawie kwestionariusza zdrowotnego State-Trait Anxiety Inventory – skali STAI, czyli kwestionariusza składającego się z 40 pytań). Natomiast pośród pacjentów przyjmujących mniejszą dawkę notowano wzrost uczucia lęku. Zauważono znaczną poprawę nastroju w tej grupie dopiero po włączeniu do terapii większej dawki substancji.
Co więcej, pozytywne efekty utrzymywało się prawie przez rok i nie odnotowywano działań niepożądanych. Potwierdza to tezę, iż substancje psychoaktywne dają pozytywne efekty anksjolityczne wśród terminalnie chorych.
[Maps.org]
Komentarze
[ z 0]