Zwiększone potrzeby lecznicze sprawiły, że dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM – CSW w Łodzi zdecydowała się podjąć działania w celu rozbudowy dotychczasowej bazy szpitalnej. Pozyskano zewnętrzne finansowanie m. in. z Funduszy Unii Europejskiej i Ministerstwa Zdrowia. Koszt realizacji projektu to razem ok. 85 mln zł.

Zaprojektowany przez Ryszarda Zawieruchę z Pracowni Architekton w Łodzi budynek Regionalnego Zintegrowanego Centrum Zabiegowego będzie zlokalizowany pomiędzy istniejącym budynkiem głównym Szpitala, a budynkiem Klinik Okulistyki.

Generalnym wykonawcą zostało Konsorcjum firm Warbud SA z Warszawy i Budomal z Łodzi. W ramach prowadzonych prac powstanie m. in.: interdyscyplinarny blok operacyjny wraz z niezbędnym zapleczem diagnostyczno-leczniczym, oddział intensywnej opieki medycznej (OIOM), szpitalny oddział ratunkowy (SOR), izba przyjęć, punkt pobrań krwi, laboratorium, 4 oddziały szpitalne, zespół pomieszczeń technicznych, magazynów, szatni oraz połączenie komunikacyjne z istniejącym budynkiem głównym.

Blok operacyjny w nowym budynku został tak zaprojektowany aby studenci mogli obserwować, bez konieczności wchodzenia na blok operacyjny, przeprowadzane na salach zabiegi. Nowy, sześciokondygnacyjny budynek będzie posiadał na dachu lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Szpital im. WAM jest wiodącą w naszym mieście placówką systemu ochrony zdrowia, posiadającą wieloletnie doświadczenie w kilkunastu kluczowych dziedzinach medycyny. Stworzenie Zintegrowanego Centrum Zabiegowego usprawni organizację pracy i podniesie efektywność udzielanej przez naszych specjalistów pomocy medycznej – mówi Dyrektor Szpitala Wiesław Chudzik. Rozbudowa infrastruktury poszerzy nasze zaplecze technologiczne umożliwiając wykonywanie nowoczesnych zabiegów na poziomie europejskim, z zastosowaniem wszelkich możliwości między innymi telemedycyny. Powstanie Zintegrowanego Centrum Zabiegowego służyć będzie także funkcji dydaktycznej placówki, przyczyniając się do podniesienia jakości kształcenia oraz lekarzy oraz studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – dodaje Dyrektor Chudzik.

Wszystkie prace budowlane i działania związane z modernizacją i przebudową będą tak zorganizowane i prowadzone, żeby nie zakłócić pracy lekarzy, standardów pobytu pacjentów i aby nie miały wpływu na dostępność personelu i pacjentów do pozostałej części Szpitala.


Źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. WAM – CSW w Łodzi