Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w środę, że zwleka z podpisaniem rozporządzenia dotyczącego limitu miejsc na kierunkach lekarskich na uczelniach, gdyż czeka na informacje w sprawie Politechniki Bydgoskiej i Akademii Tarnowskiej.

Pod koniec maja ministrowie nauki i zdrowia napisali we wspólnym oświadczeniu, że Akademia Tarnowska i Politechnika Bydgoska mają zostać ujęte w rozporządzeniu resortu zdrowia w sprawie limitów przyjęć na studia na kierunku lekarskim.

W środę Porozumienia Rezydentów OZZL w przesłanym PAP stanowisku przypomniało, że Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich i Akademia Tarnowska jeszcze kilka miesięcy temu otrzymały negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

"Obiecałam, że poczekam (z podpisaniem rozporządzenia – PAP), bo informacje o dwóch szkołach (Politechnice Bydgoskiej i Akademii Tarnowskiej – PAP) mam dostać niebawem. Nie chcę wydać rozporządzenia, umieszczając w nich szkoły, co do których nie dostałam jeszcze pozytywnej opinii PKA, dlatego zwlekam" – powiedziała PAP minister zdrowia.

Podkreśliła, że rozumie, iż uczelnie czekają na podpisanie i publikację rozporządzenia dotyczącego limitu przyjęć na kierunkach lekarskich.

"Wizytacja PKA była we wszystkich uczelniach. Teraz państwo profesorowie opisują, wydają opinie, które muszą wrócić do szkoły i szkoła będzie miała prawo się do niej odnieść, dlatego ten proces trwa" – dodała.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym przekazano do konsultacji społecznych pod koniec maja. Zaznaczono w nim, że w roku akademickim 2024/2025 nie zostały uwzględnione propozycje uczelni, które dotychczas nie mają zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) na rozpoczęcie kształcenia.

To osiem uczelni i jedna filia uczelni, które prowadziły kształcenie w roku akademickim 2023/2024 z negatywną opinią PKA: Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Politechnika Wrocławska, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi, Akademia WSB, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu oraz filia w Bielsku-Białej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W uzasadnieniu do projektu resort zdrowia zaznaczył, że możliwe jest uruchomienie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim na dwóch uczelniach: Akademii Tarnowskiej (utrzymana negatywna opinia 20 kwietnia 2023 r.) i na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (negatywna opinia PKA z 19 października 2023 r.)

Porozumienie Rezydentów OZZL zauważa, że Akademia Tarnowska ze 135 godzin zajęć praktycznych z anatomii prawidłowej zaledwie 75 godzin zamierza prowadzić w warunkach prosektorium na oddalonym o 80 km Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei w przypadku Politechniki Bydgoskiej zastrzeżenia Porozumienia Rezydentów OZZL budzi sytuacja kadrowa.

Uczelnie zostały poddane kontroli PKA. W połowie czerwca miał być gotowy wstępny raport dotyczący funkcjonowania kierunków lekarskich z negatywną opinią. Na jego podstawie miała zapaść decyzja co do ich przyszłości. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl