Lepszy sen to mniejsze zagrożenie demencją

 


Osoby w średnim i starszym wieku sypiające w nocy krócej niż 6 lub dłużej niż 9 godzin uzyskują gorsze wyniki w testach na sprawność umysłową w porównaniu z ludźmi, których czas trwania snu mieści się w tym przedziale.

Dane przeanalizowane przez naukowców z University of Oregon zebrano w przeprowadzonym przez WHO wieloletnim badaniu SAGE. Udział w nim wzięło ponad 30 tys. osób w wieku 50 lat i więcej, z sześciu krajów o średnim dochodzie narodowym: Chin, Ghany, Indii, Rosji, RPA oraz Meksyku.

Od uczestników zebrano informacje na temat liczby godzin przespanych w ciągu poprzednich dwóch nocy oraz oceniono jakość ich snu przy pomocy pięciostopniowej skali. Następnie wszyscy przeszli pięć standardowych testów oceniających sprawność umysłową.

We wszystkich sześciu krajach, które różnią się bardzo pod względem kulturowym, ekonomicznym i środowiskowym, zaobserwowano podobne zależności.

Okazało się, że osoby sypiające w nocy mniej niż sześć godzin lub ponad dziewięć godzin uzyskiwały znacznie gorsze wyniki w testach na sprawność umysłową, w porównaniu z ludźmi, którzy spali od sześciu do dziewięciu godzin. Również lepsza jakość snu miała pozytywny wpływ na zdolności poznawcze badanych.

Naukowcy przypominają, że w starszym wieku długość snu często się skraca, a jego jakość ulega pogorszeniu. Ich zdaniem najnowsze wyniki wskazują, że poprawa parametrów snu może spowolnić rozwój demencji.



Źródło: www.medexpress.pl