Szpital Uniwersytecki w Krakowie testuje nowatorski tomograf J-PET (Jagielloński-PET) zaprojektowany i wykonany przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Urządzenie wyróżnia tania produkcja, co może zwiększyć dostęp pacjentów do takich badań.
Według uczelni i szpitala to pierwszy na świecie tomograf PET, czyli pozytonowej emisyjnej tomografii, zbudowany z polimerowych (plastikowych) scyntylatorów. Dzięki wykorzystaniu takich materiałów do budowy detektorów produkcja urządzenia jest tańsza niż przeciętnych tomografów. Plastikowe materiały są też łatwiejsze w obróbce i znacznie lżejsze, co pozwala na zbudowanie bardziej kompaktowych i przenośnych tomografów.
Szpital Uniwersytecki, informując w tym tygodniu o rozpoczęciu testów, przekazał, że tomograf J-PET może zrewolucjonizować diagnostykę obrazową PET.
„Dzięki niższym kosztom i większej dostępności badań PET z metody tej będzie mogła skorzystać większa liczba pacjentów. Ponadto technologia ta pozwala na wykorzystanie dodatkowego parametru diagnostycznego – czasu życia pozytonium – którego właściwości nie mogą być analizowane za pomocą tradycyjnych tomografów PET” – poinformowała lecznica.
Badani nowym tomografem są pacjenci mający skierowanie na badania diagnostyczne wykorzystujące radioizotopy. Skany przy użyciu tomografu J-PET są wykonywane bez dodatkowej interwencji, po zakończeniu tradycyjnego badania. Testy mają na celu ocenę jakości obrazu uzyskanego z nowego urządzenia i porównanie go z obrazami z tradycyjnych tomografów PET zbudowanych z krystalicznych scyntylatorów.
J-PET (Jagielloński-PET) zaprojektował i wykonał prof. Paweł Moskal i jego zespół z Zakładu Doświadczalnej Fizyki Cząstek i jej Zastosowań UJ.
Tomografy PET pozwalają wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie rozwoju choroby.(PAP)
Komentarze
[ z 0]