W ubiegłą środę na Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dokonano pierwszej w makroregionie małopolsko-podkarpackim transplantacji nerki pobranej od dawcy żywego. Zabieg przebiegł pomyślnie, pacjenci są w dobrym stanie, a przeszczepiony narząd natychmiast podjął pracę.
Jak poinformował Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, przeszczepienie od dawcy żywego jest efektem ścisłej współpracy trzech klinik uniwersyteckich: chirurgicznej, urologicznej i nefrologicznej. Wpisuje się w ponad 27-letnią tradycję nieprzerwanej i systematycznej aktywności transplantacyjnej ośrodka krakowskiego. Pierwsze przeszczepienie nerki - od dawcy zmarłego - miało miejsce w 1992 r. Od tego czasu przeszczepiono już ich kilkaset. W grudniu 2017 roku Szpital Uniwersytecki uzyskał akredytację Ministerstwa Zdrowia oraz zgodę Centrum Organizacyjno-Koordynującego ds. Transplantacji "Poltransplant" na pobieranie i przeszczepianie narządów również od dawców żywych. Wczorajszy udany zabieg zapoczątkował nowy etap w historii ośrodka.
Przeszczepienie nerki od dawcy żywego to optymalna metoda leczenia schyłkowej niewydolności nerek. Narząd taki funkcjonuje lepiej i dłużej niż te pobrane od dawców zmarłych. Jest też wyrazem niezwykłej emocjonalnej więzi między dawcą i biorcą. Stanowi potwierdzenie sprawności oraz doświadczenia transplantologów i całego ośrodka przeszczepowego. To również potwierdzenie ich determinacji, żeby zapewnić chorym dostęp do nowoczesnej i efektywnej formy leczenia.
Środową operację przeprowadził zespół złożony z chirurgów, urologów i nefrologów transplantologów pod kierunkiem prof. Piotra Richtera.
Komentarze
[ z 0]