12 lipca w podkrakowskim Kokotowie odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po niemal dwóch latach dobiegła końca realizacja inwestycji dla załóg Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, w ramach której powstała baza wraz ze strefą końcowego podejścia i startu śmigłowca (FATO) oraz droga dojazdowa.
W uroczystości wziął udział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wojewoda małopolski Łukasz Kmita i liczni przedstawiciele lokalnych władz i instytucji.
– Zlokalizowanie bazy HEMS w Kokotowie spowodowało jeszcze lepsze pokrycie zasięgiem operacyjnym wschodnich rejonów województwa małopolskiego – powiedział zastępca dyrektora LPR Marcin Podgórski.
Prace budowlane ruszyły pod koniec 2020 roku. W ramach inwestycji wybudowano obiekt z pomieszczeniami socjalno-operacyjnymi dla załogi i hangarem o łącznej powierzchni prawie 750 m2. Śmigłowiec jest hangarowany na specjalnej platformie elektrycznej. Pozwala to szybko i bezpiecznie go przemieszczać bez konieczności używania ciągnika.
W otoczeniu bazy wybudowano stację paliw, miejsca postoju śmigłowca, drogi dojazdowe i chodniki, a całość ogrodzono. W budynku znajdują się m.in. pomieszczenia operacyjne i socjalne oraz magazyny medyczne i techniczne. Ich rozlokowanie zaplanowano tak, by załoga mogła jak najszybciej odtworzyć gotowość do kolejnej misji.
Koszt budowy bazy HEMS (ang. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Krakowie wyniósł 9,5 mln zł (w tym koszt opracowania dokumentacji projektowej). Inwestycję sfinansowano w ramach rządowego programu z budżetu państwa, z części Ministerstwa Obrony Narodowej.
Komentarze
[ z 3]
Tworzenie takich miejsc z pewnością jest bardzo potrzebne, co ułatwi funkcjonowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Odpowiednie rozmieszczenie punktów, z których mogą startować i lądować śmigłowce jest bardzo ważne z punktu widzenia logistycznego, dzięki czemu zespół ratowniczy może szybciej dotrzeć do potrzebujących osób. Nie ulega wątpliwościom, że w wielu przypadkach czas odgrywa istotne znaczenie, a póki co nie ma szybszej drogi transportu niż droga powietrza, dlatego rozwój tego rodzaju infrastruktury jest niezmiernie ważny.
Czytając artykuł możemy się dowiedzieć jak dokładnie została przemyślana cała inwestycja, co według mnie jest bardzo ważną kwestią. Odpowiednio ulokowane pieniądze sprawiają, że wszelkie przedsięwzięcia działają dużo sprawniej i realnie mogą przynieść korzyści społeczeństwu. Szczególnie w okresie wakacyjnym gdzie ilość osób przebywa w trudno dostępnych miejscach, niezbędna może okazać się pomoc LPR. Śmigłowce są używane nie tylko do udzielania pierwszej pomocy w przypadku różnego rodzaju wypadków, ale również transportu narządów.
Zgadzam się z Panem. Okres wakacyjny to czas, w którym ruch nie tylko na szlakach turystycznych, ale także drogach ilość podróżnych znacznie się zwiększa. Bardzo często w komunikatach radiowych czy telewizyjnych można usłyszeć, że konieczna była pomoc Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ich bazy muszą być więc odpowiednio rozlokowane, co wiąże się z tym, że kolejne stopniowo muszą stopniowo powstawać. Nowoczesne wyposażenie tych baz, chociażby we wspomniane w artykule platformy sprawia, że wyruszenie śmigłowca do akcji będzie dużo szybsze i sprawniejsze, a przecież to jest niezmiernie ważne.