Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie nie widzi możliwości udostępnienia w najbliższej przyszłości prosektorium dla przyszłych studentów medycyny Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

UKEN jeszcze nie kształci lekarzy, ale przewiduje, że w 2025 r. uruchomi kierunek lekarski w trybie stacjonarnym. Przy uruchomieniu takich studiów UKEN będzie współpracował ze szpitalami wojewódzkimi - Szpitalem Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera oraz Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II oraz z samorządem województwa małopolskiego, a list intencyjny w tej sprawie strony podpisały we wtorek. Wówczas też rektor UKEN prof. Piotr Borek powiedział dziennikarzom: „Jesteśmy po rozmowach z prorektorem Collegium Medicum, który wyraził wolę i chęć pomocy, wsparcia świeżego kierunku u nas w zakresie zajęć z anatomii praktycznej, czyli tych zajęć prosektoryjnych”.

Prorektor ds. CM UJ prof. Tomasz Grodzicki odniósł się do tej wypowiedzi w oświadczeniu, w którym zaznaczył, że „UKEN wystąpił do Collegium Medicum UJ z propozycją współpracy w zakresie organizacji zajęć z anatomii dla studentów kierunku lekarskiego UKEN, natomiast do tej pory nasza uczelnia nie zawarła żadnego porozumienia w tej sprawie, jak również nie widzi takiej możliwości w najbliższej przyszłości”.

Zdaniem przedstawicieli UJ obecnie współpraca taka jest niemożliwa ze względów logistycznych, ponieważ CM UJ zdecydowało już o współpracy z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Targu, która uruchomiła medycynę w 2023 r. oraz z Akademią Tarnowską, która studia takie planuje otworzyć w październiku tego roku.

Zajęcia z anatomii w prosektorium to jedne z najważniejszych zajęć na kierunku lekarskim, są w programie I roku studiów.

W Małopolsce medycynę można studiować na trzech publicznych uczelniach: Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Od października 2024 r. kierunek lekarski ma ruszyć na Akademii Tarnowskiej.(PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl | Beata Kołodziej