W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie otwarto Centrum Terapii Pozaustrojowych, w którym wykorzystywane będą nowe techniki i nowe możliwości, jakie pojawiają się w intensywnej terapii. Jego inaugurację połączono z międzynarodowym spotkaniem lekarzy zajmujących się intensywną terapią.

– Do Centrum trafiają pacjenci, których rozstrój czynności życiowych osiągnął taki stan, że ich życie samodzielne nie jest możliwe i wymagają wspomagania – powiedział dr Konstanty Szułdrzyński, kierownik placówki.

W Centrum Terapii Pozaustrojowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pracują specjaliści różnych dziedzin, m.in. kardiologii i pulmonologii. Dzięki wykorzystaniu aparatury ECMO (sztuczne płuco-serce, używane najczęściej w kardiochirurgii), leczeni są tu pacjenci z najcięższymi przypadkami niewydolności oddechowej i wielonarządowej.

– W intensywnej terapii dokonuje się przełom, który pozwala ratować pacjentów, którzy jeszcze niedawno umierali, ponieważ dotychczasowe metody, takie jak stosowanie sztucznego oddychania przy pomocy respiratorów, nie wystarczało – wyjaśnił prof. Rafał Niżankowski, kierownik Kliniki Angiologii, II Katedra Chorób Wewnętrznych im. Profesora Andrzeja Szczeklika

Inaugurację centrum połączono z 4. edycję międzynarodowej konferencji „Intensywna terapia – wyzwania i możliwości w leczeniu chorych w stanach krytycznych”, która odbyła się w Krakowie w dniach 7–8 kwietnia 2017 r.


Źródło: Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum