Specjaliści z Kliniki Dermatologicznej WIM prowadzą rekrutację pacjentów cierpiących na owrzodzenia podudzi wynikające z niewydolności żylnej lub owrzodzenia stóp z powodu stopy cukrzycowej do badania klinicznego opatrunków chitynowych. To nowy typ opatrunków jeszcze niedostępnych na polskim rynku.
Badania są bezpłatne. Pacjent pozostanie pod obserwacją specjalistów z Kliniki Dermatologicznej przez sześć miesięcy. W tym czasie wykonywane zostaną badania laboratoryjne oraz posiewy bakteriologiczne ze zmian skórnych.
Program skierowany jest do chorych pełnoletnich, którzy nie chorują lub w przeszłości nie przebyli chorób nowotworowych.
Z udziału w programie mogą też skorzystać chorzy, którzy wcześniej nie leczyli się w szpitalu na Szaserów.
Więcej: wim.mil.pl
Komentarze
[ z 2]
Dobrze, żs chorym umożliwia się dostęp do nowych opatrunków mimo, że nie są jeszcze wprowadzone na rynek. Powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy aby ułatwić im walkę z chorobą i zmniejszyć cierpienie.
Bardzo dobrze gdyby taka informacja trafiła do lekarzy rodzinnych i mogli oni kierować osoby starsze do udziału w tego typu badaniach. Stopa cukrzycowa to nadal spory problem, szczególnie właśnie u wiekowych pacjentów, ze względu na to, że często bagatelizują oni swój problem lub po prostu nie dbają o siebie. Leczenie stopy cukrzycowej jest kosztowne, a lepiej wycenianą procedurą jest po prostu amputacja, która dla osoby w starszym wieku wiąże się po prostu z unieruchomieniem. Być może takie opatrunki pomogą w leczeniu tego problemu, bo wbrew pozorom sama amputacja mimo że szybka i tania rozwiązaniem tanim tak naprawdę nie jest. Później pieniądze wydane na sprzęt i rehabilitację takiej osoby są znaczne. Płaci za to pacjent więc nikogo to nie obchodzi. Dobrze gdyby te opatrunki stały się dostępne (jeżeli są rzeczywiście bardzo skuteczne) i były refundowane, tak jak worki stomijne. Jestem ciekaw jakie wnioski wypłyną po tych sześciu miesiącach badań.