Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzymało certyfikat „Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. To potwierdzenie, że w ŚCO przestrzegane są najwyższe standardy w zakresie leczenia żywieniowego oraz zapewniona jest odpowiednia opieka każdemu pacjentowi ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Certyfikaty „Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” są przyznawane przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) oraz radę ekspertów programu. Do tej edycji programu przystąpiło 59 szpitali z całej Polski. Warunki certyfikacji spełniło tylko 19, w tym dwa z województwa świętokrzyskiego. Do tego etapu ŚCO przygotowywało się przez dwa lata.

– Pacjent jest dla nas najważniejszy. Dlatego otaczamy go kompleksową opieką i zapewniamy mu najwyższe standardy diagnostyki, leczenia, rehabilitacji, a także żywienia, które jest częścią leczenia onkologicznego. Wielu pacjentów trafia do nas z zaawansowaną chorobą nowotworową. Bez odpowiedniego żywienia zarówno przebieg, jak i efekty leczenia przeciwnowotworowego byłyby u nich gorsze – mówi prof. Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

– Żywienie kliniczne, nazywane żywieniem ludzi chorych tym się różni od zwykłego jedzenia, że tutaj w sposób skoordynowany podajemy osobie chorej substancje odżywcze. Jest to dieta doustna, przygotowywana w Dziale Żywienia oraz żywienie pozajelitowe, które jest przygotowywane w naszej aptece szpitalnej i żywienie dojelitowe w postaci gotowych preparatów, dystrybuowanych przez aptekę. Celem żywienia klinicznego jest poprawa stanu zdrowia pacjenta – tłumaczy dr Przemysław Ciepiela, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, przewodniczący Zespołu Leczenia Żywieniowego w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Tak specjalistyczne żywienie dotyczy wszystkich pacjentów onkologicznych, ponieważ choroba nowotworowa wyniszcza organizm. Szczególny nacisk kładziony jest na odpowiednie żywienie kliniczne pacjentów poddawanych chemioterapii i radioterapii, którzy mają specjalne potrzeby żywieniowe i wymagają skoordynowanej diety ze względu na występujące zarówno podczas chemio, jak i radioterapii, zaburzenia wchłaniania. Potrawy dla tej grupy chorych muszą być specjalnie dobrane i przygotowane, wzbogacone o dodatki dietetyczne (np. preparaty białkowe).

– Sednem programu „Leczenie przez żywienie”, w którym uczestniczymy, jest świadomość dyrekcji szpitala i personelu, że trzeba opiekować się pacjentem całościowo, nie tylko pod względem leczenia, ale również rehabilitacji i właściwego żywienia. Taka kompleksowa opieka nad pacjentem onkologicznym znacznie poprawia wyniki leczenia – dodaje szef Zespołu Leczenia Żywieniowego w ŚCO.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego