W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach podsumowano efekty unijnego projektu „Wsparcie Oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach w zakresie neonatologii, pediatrii i innych oddziałów zajmujących się leczeniem dzieci, a także współpracujących z nimi pracowni diagnostycznych”.
Do lecznicy w ostatnich miesiącach trafił sprzęt o wartości prawie 8,5 mln złotych, dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach działania 9.2. Infrastruktura ponadregionalnych podmiotów leczniczych oś priorytetowa IX. Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia wyniosło ponad 7 mln zł. Zakup sprzętu wsparł również Samorząd Województwa, dotacja z budżetu wyniosła ponad milion złotych.
W ramach przedsięwzięcia, zakupiony został sprzęt dla: Kliniki Neonatologii, Pododdziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, I Kliniki Pediatrii, Laboratorium Diagnostycznego, Oddziału Urazowo-Ortopedycznego i Działu Diagnostyki Obrazowej w pawilonie pediatrycznym szpitala.
Klinika Neonatologii i działający w jej strukturach Pododdział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka otrzymały: inkubatory zamknięte, inkubator hybrydowy do reanimacji noworodka, respiratory, kardiomonitory, lampy do fototerapii, aparat do echokardiografii i USG oraz stanowisko do leczenia noworodków hipotermią wraz z monitorem, wagi, pompy infuzyjne, system do przeskórnego pomiaru ciśnienia parcjalnego, stację centralnego monitorowania, pulsoksymetry i stacje dokujące.
– Dzięki kompleksowości leczenia noworodków, wielospecjalistycznej opiece medycznej, z zaangażowaniem specjalistów z wielu dziedzin, jak również dzięki nowoczesnym urządzeniom medycznym, umieralność okołoporodowa noworodków w Świętokrzyskiem zmalała do najniższej w kraju i utrzymuje się na tak niskim poziomie kolejny rok z rzędu – podkreślała doktor Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii. Zwróciła uwagę, że w ostatnich dwóch latach, w klinice nie tylko odnowiono aparaturę, ale zakupiono też urządzenia jakich dotychczas nie było w ogóle w żadnym szpitalu w regionie, jak np: stanowisko do zastosowania hipotermii terapeutycznej.
Urządzenie to trafiło na Patologię i Intensywną Terapię Noworodka. – Jest to jedyna, dostępna metoda, ratowania mózgu noworodków, w pierwszych godzinach życia, przed nieodwracalnymi uszkodzeniami, związanymi z problemem zamartwicy okołoporodowej – poinformował kierujący oddziałem doktor Grzegorz Tokarski. Jak dodał, wcześniej noworodki, aby skorzystać z tej formy leczenia, musiały wyjeżdżać do: Warszawy, Krakowa bądź Łodzi. Tymczasem procedurę tę należy rozpocząć już w pierwszych 6 godzinach życia dziecka.
Komentarze
[ z 0]