Zespół Kliniki Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach rozpoczął wykonywanie zabiegów LDL- aferezy, które polegają na mechanicznym oczyszczaniu surowicy krwi z lipidów. WSzZ jest jednym z siedmiu i jedynym ośrodkiem w województwie świętokrzyskim, gdzie realizowana jest ta metoda leczenia.
Prof. Andrzej Jaroszyński, kierownik kliniki wyjaśnia, że zabieg LDL–aferezy stosowany jest przede wszystkim, chociaż nie jedynie w przebiegu tzw. rodzinnej hipercholesterolemii. Podczas każdego zabiegu, z organizmu pacjenta jest zbierane około 6-65 lipidów, co w niektórych przypadkach może stanowić nawet 10 dekagramów tłuszczu.
– LDL-aferezy są wykonywane w sytuacjach, w których nie pomaga dieta, są nieskuteczne lub istnieją przeciwwskazania do stosowania leków farmakologicznych – informuje prof. Jaroszyński. Pacjenci bez tego typu zabiegów nie mogliby żyć – kontynuuje profesor i podkreśla, że procedura jest stosowana w ściśle określonej, wybranej grupie osób.
– Średni czas przeżycia pacjentów leczonych za pomocą LDL–aferezy zwiększa się o 8 do 10 lat – podkreśla prof. Jaroszyński. Zabiegi te, przy właściwym prowadzeniu, są w pełni bezpieczne. Należy przeprowadzać je cyklicznie, nawet dwa razy w miesiącu. Do końca życia pacjenta.
W Klinice Nefrologii WSzZ do tej procedury zakwalifikowano w tym momencie dwójkę pacjentów, w tym młodą kobietę, w wieku około 40 lat, po ostrym zapaleniu trzustki. W Polsce zabiegi LDL–aferezy są jeszcze uznawane za innowację. Procedura zaledwie od około 2 lat jest refundowana przez NFZ.
Komentarze
[ z 0]