Pierwsze w regionie zabiegi obwodowej resekcji trzustki (dystalna pankreatektomia) metodą miniinwazyjną wykonali chirurdzy ogólni z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Takie operacje – laparoskopowo wykonuje niewiele ośrodków w kraju.
Dwie kobiety u których z powodu guza wykonano małoinwazyjnie zabiegi usunięcia trzustki wraz ze śledzioną, czują się dobrze. Obie przeszły zabieg bez komplikacji. Informuje o tym dr n. med. Łukasz Nawacki, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej. Lekarz tłumaczy, że zabiegi te realizowane metodą otwartą są trudne do wykonania, a laparoskopowo stopień ich trudności dodatkowo rośnie.
– Wokół trzustki jest wiele naczyń krwionośnych, a uszkodzenie każdego z nich może doprowadzić do ciężkiego krwotoku – wyjaśnia dr Nawacki.
Kobiety operowane małoinwazyjnie w WSzZ, wyszły do domu bez powikłań, w krótszym czasie po zabiegu, z małymi cięciami i aktualnie czują się dobrze.
– Laparoskopowa obwodowa resekcja trzustki wchodzi jako standard do postępowania w krajach zachodnich, w przypadku guzów trzonu i ogona trzustki. Cały świat stawia na zabiegi minimalnie inwazyjne, dlatego chcemy poszerzać spektrum takich operacji w naszym szpitalu – przekonuje Łukasz Nawacki.
Liczby pacjentów, którzy trafiają do Kliniki Chirurgii Ogólnej w WSzZ z guzami trzustki: łagodnymi, bądź złośliwymi wzrasta. W grupie tych chorych są pacjenci, którzy zgłaszają się na leczenie późno, gdy choroba nowotworowa jest mocno zaawansowana: miejscowo, bądź rozsiana.
Komentarze
[ z 3]
Bardzo dobrze, że kolejne ośrodki w naszym kraju przeprowadzają innowacyjne zabiegi, podnosząc jakość leczenia polskich pacjentów. Mam nadzieję, że takich ośrodków będzie systematycznie przybywać, tak że dostęp do nowoczesnych metod terapii będzie równomierny w całym kraju. Jak czytamy w artykule zabiegi przeprowadzane na trzustce są wysoce skomplikowane i wymagają bardzo dużej precyzji operatora. Im zabieg jest mniej traumatyczny, a zakres uszkodzeń tkanek mniejszy, co przekłada się na to, że okres powrotu do zdrowia z pewnością jest szybszy, a hospitalizacja krótsza.
Obecnie chirurgia rozwija się w bardzo szybkim tempie. Z pewnością przyczyniają się do tego stopniowo wprowadzane nowe techniki operacyjne, ale ogromny przełom nastąpił dzięki wprowadzeniu robotów chirurgicznych, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzanie jeszcze bardziej skomplikowanych zabiegów, przy mniejszym ryzyku ewentualnych niepowodzeń i powikłań. Oczywiście nie są one jeszcze w stanie całkowicie zastąpić lekarza, jednak w wielu sytuacjach stają się niezbędne. Takie operacje są korzystne dla pacjentów, ale również dla lekarzy, ponieważ zabiegi są przeprowadzane szybciej, dzięki czemu specjalista, krócej jest przy stole, co zapewne przełoży się na to, że na przestrzeni lat będzie on mógł dłużej pracować.
Zgadzam się z Panem. Postęp w medycynie jest ogromny, czego nie da się nie zauważyć. Szpitale stopniowo, cały czas są zaopatrywane w najnowocześniejszy sprzęt, który jest stosowany na całym świecie i który ma pomóc pacjentom. Coraz częściej w różnych dziedzinach medycyny stawia się na zabiegi minimalnie inwazyjne. Jest to najczęściej pierwszy rodzaj terapii, który zostaje zastosowany i gdy nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów, to wtedy decyduje się na zabiegi bardziej zaawansowane, które niestety są obarczone większym ryzykiem niepowodzenia, a także wszelkiego rodzaju powikłań.