Ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeprowadzili skomplikowany zabieg u pacjenta z rozległym złamaniem w obrębie miednicy. U chorego, po urazie biodra, wykonano z dostępu tzw. miniinwazyjnego, endoprotezoplastykę tego stawu. Za pomocą specjalnego implantu, udało się zespolić i jednocześnie wymienić uszkodzony staw.

Pacjent funkcjonował przez około pól roku ze złamaniem biodra, z towarzyszącym temu centralnym zwichnięciem. Nie mógł normalnie żyć oraz wykonywać podstawowych czynności życiowych. Odczuwał silny ból. Poruszał się tylko w obrębie domu.

– Podjęliśmy decyzję o tym, żeby nie zespalać panewki stawu biodrowego tradycyjnymi metodami, co skazało by pacjenta na znaczne wydłużanie okresu powrotu do sprawności. Po wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań do zabiegu, podjęliśmy decyzje o zamówieniu specjalnego implantu. Udało nam się, wykonać zabieg z dostępu miniinwazyjnego, a implant umożliwił nam jednoczasowe zespolenie panewki stawu biodrowego, z równoczesną wymiana tego stawu – wyjaśnia dr Rafał Wójcicki, kierownik Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w WSzZ.

Dzięki zastosowaniu dostępu miniinwazyjnego, pacjent uniknął rozległego zabiegu zespolenia panewki stawu biodrowego, z dużych dostępów operacyjnych, po którym i tak dochodzi do rozwoju zmian zwyrodnieniowych pourazowych i po kilku miesiącach konieczny jest kolejny zabieg endoprotezoplastyki.

– W tym konkretnym przypadku nie będzie to wymagane, ponieważ udało się zespolić panewkę i wykonać wymianę stawu od razu – dodaje dr Wójcicki.

Pacjent- pan Henryk- wstał kolejnego dnia po zabiegu. Rozpoczął od razu rehabilitację. Jak mówi, czuje się wyśmienicie. Dziękuję lekarzom i zespołowi kliniki za pomoc w powrocie do sprawności.

Dr Rafał Wójcicki wyjaśnia, że zabiegi realizowane z tzw. dostępów miniinwazyjnych mają coraz większe zastosowanie.

Rocznie w Klinice Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej w WSzZ wykonywanych jest ok 40 zabiegów zespolenia panewki stawu biodrowego, przy zastosowaniu tych technik. Operowani w ten sposób pacjenci odzyskują sprawność w znacznie krótszym czasie.


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach