Zdaniem naukowców z University of Colorado Anschutz, kannabinoidy mogą być skuteczne w leczeniu egzemy, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.

Do takich wniosków badacze doszli analizując dostępną literaturę przedmiotu. Większość uwzględnionych w metaanalizie studiów to jednak badania na modelach laboratoryjnych, w przypadku których nie przeprowadzono zakrojonych na szerszą skalę testów klinicznych. Naukowcy mają jednak nadzieję, że uda się to zmienić, gdy więcej stanów zalegalizuje konopie.

- Najbardziej obiecującym zastosowaniem kannabinoidów jest leczenie świądu - powiedział dr Robert Dellavalle, który dodał, że w jednym z badań stosowanie kremu z kannabinoidami 2 razy dziennie przez 3 tygodnie całkowicie wyeliminowało ciężki świąd u 8 z 21 pacjentów.

Zdaniem naukowców, głównym czynnikiem przemawiającym za leczeniem kannabinoidami mogą być ich właściwości przeciwzapalne. W badaniu, które przeprowadził ze swoim zespołem dr Dellavalle wykazano, że tetrahydrokannabinol (THC), główna substancja psychoaktywna zawarta w konopiach, zmniejsza u myszy obrzęk i stan zapalny. Dodatkowo u myszy z czerniakiem po ostrzykiwaniu THC zaobserwowano znaczne zahamowanie wzrostu guza.

Zdaniem badaczy, farmaceutyki zawierające kannabinoidy mogą stać się w przyszłości użyteczną opcją terapeutyczną dla osób, u których leczenie chorób skóry tradycyjnymi metodami nie dało pozytywnych rezultatów. Ich badanie opublikowano w czasopiśmie American Journal of Dermatology.


Więcej: eurekalert.org