Data spotkania: 13-14 marca 2015r.
Miejsce spotkania: Spała
Rokowanie przebiegu choroby jest powszechnie stosowane w medycynie klinicznej i w rentowym i odszkodowawczym orzecznictwie lekarskim. Prognoza jest jednym z najtrudniejszych zadań psychiatrii sądowej. Wymaga stosowania odpowiednich narzędzi badawczych (skal), jak i stałego monitorowania trafności prognoz.
W języku polskim nie wydano dotąd żadnej monografii na ten temat natomiast w języku niemieckim ukazała się m.in. praca prof. Norberta Nedopila – honorowego członka Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej pt.: Prognosen in der Forensischen Psychiatrie – Ein Handbuch für die Praxis, 3 wydanie, 2006, 333 strony.
Samobójstwa na terenie szpitali psychiatrycznych statystycznie zdarzają się w proporcji jedno na 2200-2500 przyjęć. W opiniowaniu odpowiedzialności karnej pracowników szpitali uwzględnia się „czynnik ludzki”, możliwości kadrowe, lokalowe i techniczne. Z tych powodów tego typu zdarzeń nie daje się uniknąć. Wymaga to wnikliwego i rozważnego opiniowania.
Psychofarmakologia sądowa – analizuje przypadki leczenia farmakologicznego, które kończą się w sądzie: karnym, cywilnym i/lub lekarskim. Uniknięcia błędów w psychofarmakologii wymaga przestrzegania zasady monitorowania: skuteczności i tolerancji bez tendencji osiągnięcia „poprawy za wszelką cenę”. Przedstawione zostaną przypadki takich diagnoz i kuracji, które znalazły swój finał w postępowaniu sądowym.
Na konferencji przedstawiony zostanie aktualny stan tworzonego podręcznika psychiatrii sądowej PTPS.
Źródło: www.ptps.com.pl
Komentarze
[ z 0]