Inteligentne okulary mogą przynieść korzyści wielu ludziom, niezależnie od tego, czy cierpią na zaburzenia wzroku. Okulary I-SEE potrafią wykrywać postawę ciała, czas korzystania z ekranów, a nawet narażenie na działanie promieniowania UV, a jednocześnie są stylowe i miłe dla oka.
W ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu powstały nowoczesne okulary na miarę epoki Internetu rzeczy, które pomogą użytkownikom zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, niezależnie od tego, czy cierpią na zaburzenia wzroku. Okulary śledzą zarówno to, co ogląda ich użytkownik, jak i szereg parametrów życiowych. Co więcej, mogą także łączyć się z innymi inteligentnymi urządzeniami, takimi jak smartfony, systemy telematyki samochodowej czy sprzęt medyczny wykorzystywany przez optyków.
Projekt I-SEE, realizowany i finansowany w ramach programu „Horyzont 2020” wykorzystał wiedzę, doświadczenie oraz dostęp do rynku spółki Luxottica, światowej sławy lidera branży okularów, aby opracować produkt łączący w sobie styl oraz bogatą funkcjonalność.
Propozycje wartości inteligentnych okularów, które trafiły dotychczas na rynek skupiają się przede wszystkim na funkcjonalności i rozwiązaniach technologicznych, spychając estetykę i wygląd na boczny tor. Podejście wykorzystane w ramach projektu I-SEE było zupełnie inne, jego uczestnicy postanowili bowiem postawić przede wszystkim na formę, ograniczając skupienie na funkcjonalności. Projektanci nowoczesnych okularów skoncentrowali się na dostosowaniu produktu do norm i standardów estetycznych wyznaczanych przez branżę modową, a następnie na wprowadzeniu funkcjonalności wspierających dobre samopoczucie użytkowników, wykorzystujących wyjątkową pozycję okularów na ich głowach.
„Rynek takich rozwiązań w dalszym ciągu się rozwija. Wierzymy, że projekt I-SEE może wpłynąć na jego ostateczny kształt”, twierdzi Fabio Borsoi, kierownik ds. jakości projektu I-SEE oraz globalny dyrektor ds. badań i rozwoju w dziale technologii spółki Luxottica.
Życie i praca w nowych okularach
W ramach prac nad projektem powstało kilka wersji rozwiązania w celu zaspokojenia różnych wymagań interesariuszy. Między innymi została opracowana wersja „data science” przeznaczona dla naukowców zajmujących się danymi, która przekazuje surowe dane z czujników do aplikacji połączonej z okularami. Zarówno programiści, jak i badacze mogą wykorzystać dane gromadzone z wielu źródeł, wśród których można wymienić między innymi czujniki światła, ciśnienia i promieniowania UV, a także termometr, akcelerometr oraz żyroskop. Wszystkie te urządzenia są zintegrowane z okularami i pozwalają na prowadzenie analiz naukowych lub opracowywanie nowych przypadków zastosowań na potrzeby dalszych badań i rozwoju.
Druga wersja okularów opracowania z myślą o konsumentach pozwala na obsługę szeregu algorytmów przy pomocy samego urządzenia. Algorytmy te wykrywają, analizują i monitorują zachowanie użytkownika, w tym między innymi ułożenie karku, czas korzystania z ekranów i inne czynniki wpływające na ogólne samopoczucie. Okulary stanowią częściowo autonomiczne urządzenie – połączona aplikacja na smartfony jest wymagana wyłącznie do gromadzenia danych. Dodatkowo rozwiązanie pozwala na ustalanie osobistych celów, dzięki którym możliwe jest monitorowanie różnych czynników i aktywna praca nad ich poprawą – dotyczy to na przykład postawy.
Innowacyjne zastosowania
„Jednym z najważniejszych aspektów projektu było opracowywanie „przypadków zastosowań”, spośród których wiele dotyczyło monitorowania aktywności z myślą o poprawie samopoczucia użytkowników”, zauważa Borsoi. Na podstawie tych przypadków zostały opracowane elementy elektroniczne oraz oprogramowanie. Opisane zastosowania wpłynęły także na proces projektowania doświadczeń użytkowników oraz badania, których efektem końcowym były gotowe algorytmy.
Zespół wdrożył i przetestował między innymi algorytm pozwalający na monitorowanie ułożenia karku, a także system powiadomień wykorzystujący diodę LED w okularach oraz połączoną aplikację. Celem takiego rozwiązania jest zapobieganie przeciążeniom i urazom mięśni karku, powstających w wyniku nieprawidłowej postawy.
Kolejnym zastosowaniem okularów jest monitorowanie czasu spędzanego przed laptopem dzięki wykorzystaniu opracowanego z myślą o tym rozwiązaniu czujnika światła połączonego z technikami uczenia maszynowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy okularów mogą wyznaczyć sobie cele, a urządzenie pomoże im w ich osiągnięciu informując ich o zbliżającym się limicie czasu.
Zespół zintegrował także w okularach czujnik promieniowania UV, który pozwolił na opracowanie algorytmu szacującego poziom wystawienia skóry użytkownika na działanie promieni słonecznych.
Okulary łączą się z dedykowaną aplikacją pozwalającą użytkownikom na wykorzystanie tych informacji. „Interakcje pomiędzy okularami i smartfonem umożliwiają użytkownikom korzystanie z rozwiązania w zupełnie nowy sposób, a zarazem pozwalają na integrację produktu z całym ekosystemem inteligentnych urządzeń”, wyjaśnia Borsoi.
© Unia Europejska, [2019] | źródło: CORDIS
Komentarze
[ z 0]