WskazaniaEnzymatyczne oczyszczanie ran (owrzodzeń i oparzeń o ograniczonej powierzchni) z tkanek martwiczych.DawkowanieDo stosowania miejscowego na skórę. W celu uzyskania najlepszego wyniku leczenia ran produktem leczniczym, należy zapewnić odpowiednią wilgotność w obrębie rany. Rany suche należy zwilżyć roztworem soli fizjologicznej (0,9% roztwór chlorku sodu) lub innym roztworem, dobrze tolerowanym przez tkanki. Suche i pokryte twardym strupem rany powinny być najpierw zmiękczone za pomocą opatrunku nawilżającego. Jeśli rany są zakażone należy zastosować odpowiedni antybiotyk, taki jak chloramfenikol, neomycyna, framycetyna, bacytracyna, gentamycyna, polimyksyna B, makrolidy (np.: erytromycyna, klindamycyna), mupirocyna, sulfadiazyna, kwas fusydowy-sól sodowa lub klotrymazol. Należy nałożyć 2 mm warstwę produktu leczniczego na opatrunek lub bezpośrednio na odpowiednio przygotowaną nawilżoną powierzchnię rany raz/dobę. Należy zabezpieczyć dostęp do powierzchni rany. Nie należy stosować nadmiernej ilości produktu leczniczego na ranę, gdyż nie przyspiesza to procesu gojenia się rany. Aby uniknąć podrażnienia, brzegi rany i zdrowa skóra powinny być zabezpieczone przed działaniem produktu leczniczego. Opatrunek należy zmieniać raz/dobę. Zwiększenia aktywności można się spodziewać po zastosowaniu produktu leczniczego dwa razy na dobę. W przypadku zaburzeń krążenia, owrzodzeń pochodzenia niedokrwiennego w cukrzycy lub o etiologii neurologicznej należy jednocześnie zastosować odpowiednie leczenie przyczynowe. Nie wykazano by produkt działał skuteczniej niż placebo w przypadku leczenia owrzodzeń w przebiegu choroby żylnej kończyn dolnych.PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, rozległe oparzenia.Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożnościPrzechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w suchym miejscu.InterakcjeNie należy stosować produktu leczniczego jednocześnie z produktami odkażającymi, detergentami zawierającymi metale ciężkie i mydłem, ponieważ osłabiają aktywność kolagenazy. Nie należy stosować podczas leczenia produktem leczniczym miejscowo innych preparatów, zwłaszcza antybiotyków tyrotrycyny, gramicydyny i teracykliny, gdyż mogą wpływać na aktywność kolagenazy.Ciąża i laktacjaPomimo braku danych na temat teratogennego działania produktu leczniczego, mono może być stosowany w pierwszym trymestrze ciąży, tylko wtedy gdy jest to bezwzględnie konieczne. Ponieważ kolagenaza nie przenika do krwiobiegu, jej przenikanie do mleka matki jest mało prawdopodobne.Działania niepożądaneMogą wystąpić reakcje miejscowe, jak ból, świąd, pieczenie, zaczerwienienie. W przypadku ciężkich reakcji, należy przerwać stosowanie produktu leczniczego.PrzedawkowaniePrzypadkowe doustne przyjęcie produktu jest nieprawdopodobne, lecz jeśli nastąpi należy usunąć
produkt leczniczy z przewodu pokarmowego (wymioty, płukanie żołądka, jeśli potrzebne).DziałanieLek jest wskazany do oczyszczania ran z martwiczych tkanek w celu przyśpieszenia procesu gojenia. Tkanki martwicze są przytwierdzone do powierzchni rany włóknami kolagenu, co może zostać tylko usunięte enzymatycznie po rozłożeniu włókien kolagenu. Kolagenaza jest jedynym enzymem proteolitycznym powodującym rozpad włókien kolagenu. Kolagenaza działa na niepolarną część włókien kolagenowych. Poprzez przerwanie niepolarnych części włókien kolagenowych, włókna rozpadają się na peptydy o dużej masie cząsteczkowej, które są rozkładane przez peptydazę kolagenową i niespecyficzne proteazy.
Skład1 g maści zawiera 0,52 mg-3,75 mg kolagenazy N, o aktywności klostrydiopeptydazy A nie mniejszej niż 1,2 j., oraz nie mniej niż 0,24 j. proteaz towarzyszących.
Komentarze
[ z 0]