Jedyną w Polsce poradnię hipercholesterolemii rodzinnej , finansowaną z Narodowego Programu Zdrowia, otwarto we wtorek 24 października 2017 roku w Gdańsku. Poradnia działa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku

– To jedyne miejsce w kraju, gdzie pacjenci i ich rodziny z podejrzeniem hipercholesterolemii rodzinnej mogą mieć wykonaną profesjonalną i kompleksową diagnostykę, łącznie z badaniami genetycznymi – powiedziała Joanna Śliwińska, rzecznik Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Intencją gdańskich naukowców jest stworzenie modelowego ośrodka, który w sposób kompleksowy będzie zajmował się diagnostyką i poszukiwaniem osób z hipercholesterolemią rodzinną.

- Ideą programu jest stworzenie modelu, który pokaże w jaki sposób należy podejść do problemu tej jednostki chorobowej. To jest niezwykle ważne, bo choroby układu sercowo-naczyniowego, do których prowadzi nieleczona hipercholesterolemia, zbierają olbrzymie żniwo wśród młodych osób – powiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Każdy z pacjentów Poradni w ramach udziału w NPZ ma zapewnioną poradę dietetyczną, genetyczną i psychologiczną. Ponadto pacjent palący, który wyraża chęć zerwania z nałogiem, może skorzystać z terapii w poradni antytytoniowej UCK. Wizyta w Poradni Hipercholesterolemii Rodzinnej jest bezpłatna i nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Warunkiem rejestracji jest uprzednia weryfikacja kryteriów klinicznych.


Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny | Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego