Dzieci do drugiego roku życia, urodzone z rozszczepem wargi lub podniebienia i rozszczepem kręgosłupa są narażone na zwiększone ryzyko różnego rodzaju nadużyć. Naukowcy z University of Texas Health Science Center at Houston dowiedli, że w porównaniu z dziećmi bez wad wrodzonych ryzyko maltretowania u dzieci z rozszczepem wargi i/lub podniebienia jest większe o 40%, a u dzieci z rozszczepem kręgosłupa ryzyko rośnie o 58%. Wyniki badań opublikowane były w grudniowym wydaniu czasopisma Pediatrics.


Maltretowanie jest definiowane jako zachowania takie jak przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, nadużycia seksualne, niedbała opieka, zaniedbanie lekarskie, porzucenie, odmowa przyjęcia odpowiedzialności rodzicielskiej. Badacze zebrali informacje z lat 2002-2011 z różnych instytucji związanych z danymi epidemiologicznymi na temat tych chorób u dzieci. Wśród rodzin dzieci z wadami wrodzonymi najczęstszą formą przemocy było zaniedbanie medyczne i brak należytej opieki. Obserwowano jak czynniki rodzinne wpływają na ryzyko nadużycia. Większe prawdopodobieństwo narażenia na różnego rodzaju nadużycia miały dzieci matek z niższym wykształceniem w porównaniu do tych z wysokim wykształceniem, oraz dzieci z rodzin wielodzietnych. Choć takie ryzyko mają dzieci nie tylko z wadami wrodzonymi, również te zdrowe.


Wniosek z tych obserwacji jest taki, że zarówno lekarze jak i pozostały personel medyczny powinni zwrócić uwagę na fakt, że przemoc w różnych formach zależy od rodzaju niepełnosprawności dziecka. Rodziny dzieci, które rodzą się z różnego rodzaju upośledzeniem wymagają większego wsparcia niż inne. Powinniśmy zatem poświęcić im szczególną uwagę, wytłumaczyć na czym polega choroba, jak sobie z nią poradzić i opiekować się dzieckiem, jakie są opcje pomocy społecznej, co może ułatwić akceptację choroby.


Więcej na: sciencedaily.com